F.A.M.A JUBILATKA OD MALUCHA DO SENIORAPL |  EN

ŻEGNAMY PROF. MONIKĘ SIKORSKĄ-WOJTACHĘ

 

Z wielkim smutkiem żegnamy
 
zawsze filharmonikom przyjazną
prof. Monikę Sikorską-Wojtachę
wspaniałego Człowieka, znakomitą pianistkę i pedagoga.
 
Naszemu Przyjacielowi
prof. Janowi Wojtasze i Rodzinie
 
 wyrazy głębokiego współczucia składają
 
Mirosław Jacek Błaszczyk, Jarosław Wolanin i zespoły filharmoników śląskich.

 

 

 

Monika Sikorska-Wojtacha
(4 V 1948 – 26 X 2014)

Studia pianistyczne rozpoczęła w PWSM w Łodzi w klasie prof. Władysława Kędry, a ukończyła w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, w klasie prof. Bolesława Woytowicza. Była laureatką I ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego (1970), IV Konkursu na Stypendia Artystyczne im. F. Chopina (1972), VII Festiwalu Pianistyki Polskiej (1974).
Prowadziła bogate życie koncertowe, występując z recitalami, koncertami symfonicznymi i kameralnymi w kraju i za granicą (m.in. Czechy, Węgry, Ukraina, Francja, Włochy, Niemcy, Japonia), na festiwalach m.in. Pianistyki Polskiej w Słupsku, zakopiańskim im. K. Szymanowskiego czy Muzyki Francuskiej w La Chaise-Dieu.
Dokonała wielu nagrań radiowych (w tym archiwalnych) i telewizyjnych. Nagrała płytę z utworami fortepianowymi B. Woytowicza (12 Etiud, 3 Tańce Polskie, 2 Mazurki) dla firmy Acte Prealable. Współuczestniczyła również w nagraniu CD z utworami R. Twardowskiego (Mała sonata, Muzyka koncertująca). Grała fortepianowe utwory od muzyki klawesynistów po awangardę. W kręgu jej zainteresowań naczelne miejsce zajmowała twórczość fortepianowa W.A. Mozarta i C. Debussy'ego. Jej szczególnym zainteresowaniem cieszyła się muzyka polska – od twórców ery przedchopinowskiej (M. Szymanowska, F. Dobrzyński) poprzez kompozytorów przełomu XIX i XX wieku (K. Szymanowski) do muzyki współczesnej. Wielokrotnie tej ostatniej była pierwszą wykonawczynią (m.in. I Sonata fortepianowa P. Radko, Concertino na fortepian i orkiestrę smyczkową J. W. Hawela, I i II Sonata A. Hundziaka); była też pierwszą wykonawczynią, po pół wieku zapomnienia, Koncertu fortepianowego M. Spisaka.
Grała także muzykę oratoryjną i kantatową napisaną na fortepian i zespoły wokalne (m.in. Mała msza uroczysta G. Rossiniego, Pieśni cygańskie i Liebeslieder J. Brahmsa). Nie bała się niekonwencjonalnych form prezentacji muzyki, samodzielnie prowadziła koncerty, także dla dzieci, z którymi potrafiła nawiązać znakomity kontakt.
Współpracowała z wieloma muzykami i zespołami kameralnymi (m.in. z Kwartetem Śląskim i z pianistami Joanną Domańską i Hubertem Salwarowskim). Z Joanna Domańską i z filharmonikami śląskimi wykonywała koncerty na dwa fortepiany i orkiestrę W.A. Mozarta, F. Mendelssohna i C. Saint-Saënsa.
Była cenioną artystką, zajmującą się także pedagogiką – profesorem, kierownikiem Katedry Fortepianu Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach. Wśród swoich uczniów i absolwentów wykształciła laureatów konkursów krajowych i zagranicznych (E. Kupiec, W. Stysz, B. Karaśkiewicz, M. Baczewska, J. Florczyk, P. Grelowski). Opieką dydaktyczną otaczała także uzdolnioną młodzież ze średniego szkolnictwa muzycznego. Była też jurorką wielu konkursów krajowych, prowadziła liczne konsultacje, kursy i warsztaty pianistyczne. Odznaczona była Srebrnym i Złotym Krzyżem Zasługi.
Wielokrotnie przyjmowała zaproszenia Filharmonii Śląskiej. Ze wszystkimi filharmonicznymi zespołami koncertowała sześciokrotnie w Francji. Po raz ostatni z symfonikami pod batutą Mirosława Jacka Błaszczyka wystąpiła w sali koncertowej swej uczelni, 24 stycznia tego roku. W koncercie poświęconym pamięci Karola Stryji porywająco zagrała wówczas Koncert fortepianowy fis-moll Zygmunta Stojowskiego. Snuliśmy dalsze plany…
Pani Moniko, już ich nie zrealizujemy, ale tego, co nasz połączyło nie zapomnimy.
Dziękujemy, że była Pani z nami…
 

Projekt "Rozbudowa Filharmonii Śląskiej w Katowicach" współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Priorytetu XI Kultura i Dziedzictwo Kulturowe, Działania 11.2 -Rozwój oraz poprawa stanu infrastruktury kultury o znaczeniu ponadregionalnym Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2007-2013.

NEWSLETTER

Chcesz być powiadamiany o nowościach ?
Zamów newsletter: