W ŚWIĄTECZNYM JUŻ NASTROJU

Idą święta, choć nie te najważniejsze w katolickim kalendarzu, to chyba jednak najradośniejsze i najbardziej rodzinne. Ich muzycznym wyróżnikiem są kolędy, w liturgii Kościoła Katolickiego wykonywane od mszy o północy w święta Bożego Narodzenia (noc 24/25 grudnia) do święta Chrztu Pańskiego (niedziela po 6 stycznia). Polska tradycja dopuszcza ich śpiewanie do Święta Ofiarowania Pańskiego (2 lutego). Nieco wcześniej, niż przewiduje liturgia, bo już w sobotę 16 grudnia na wieczór kolęd w opracowaniach na orkiestrę symfoniczną i chór zapraszamy do Filharmonii.
Sądzimy, że to przedświąteczne kolędowanie będzie niczym sobotnia msza wieczorna wyprzedzająca niedzielną liturgię. Święta coraz bardziej nam się komercjalizują… Nam się? Nie – to my zgadzamy się na komercjalizację świąt, na gigantyczną gonitwę za świecidełkami, górą prezentów, zapasami na obżarstwo. Filharmonicy wieczorem „Hej kolęda, kolęda…” tę pogoń chcą przystopować, włączyć w jej pęd nieco refleksji i wyciszenia. Dlatego na ten wieczór gorąco zapraszamy.
Kolęda to pierwotnie radosna pieśń noworoczna, która później przyjęła powszechnie formę pieśni nawiązującej do świąt Bożego Narodzenia. Utrzymywana najczęściej w konwencji religijnej, początkowo wywodziła się z tradycji ludowej. W późniejszym okresie komponowana była również przez wielu wybitnych kompozytorów.
Według tradycji chrześcijańskiej autorem pierwszej kolędy był św. Franciszek z Asyżu, kolędy śpiewano w zorganizowanej przez niego szopce. Najstarsza polska kolęda to Zdrów bądź, królu anielski z 1424 roku. Najsłynniejszą jest Cicha noc, którą przetłumaczono na ponad 300 języków i dialektów. Powstała w roku 1818 w małym austriackim miasteczku Oberndorf bei Salzburg w Alpach. Jej autorami byli wikary miejscowego kościoła Józef Mohr oraz jego organista Franz Xaver Gruber. Co roku w Polsce odbywają się liczne przeglądy i festiwale kolędowe, z których największym, gromadzącym kilkadziesiąt tysięcy wykonawców jest Ogólnopolski Festiwal Kolęd i Pastorałek w Będzinie.
Odmiana kolędy o wątkach zaczerpniętych z życia codziennego nazywana jest pastorałką. W odróżnieniu od kolędy pastorałka nie jest wykorzystywana w chrześcijańskich nabożeństwach religijnych ze względu na swój świecki charakter. Od kolęd komponowanych i pisanych współcześnie i wykorzystywanych w nabożeństwach religijnych odróżnić należy utwory o tematyce narodzenia Jezusa, lecz z okresem związanym ogólnie ze świętami Bożego Narodzenia. Takim utworem jest np. polska piosenka Jest taki dzień, niemiecka O Tannenbaum czy angielskie Jingle Bells i White Christmas.

16 grudnia 2017, sobota g. 18.00 [T] [S]
Hej kolęda, kolęda…
Orkiestra Symfoniczna i Chór Filharmonii Śląskiej
Jan Walczyński – dyrygent