W STAREJ BIBLIOTECE Z JADWIGĄ GÓRECKĄ

Jak podczas Dni ubiegłorocznych, i tym razem splatamy ich program z cyklem Filharmonia w starej Bibliotece. W środowym koncercie 19 listopada gościem specjalnym będzie zaproszona przez prof. Jana Malickiego i filharmoników, pani Jadwiga Górecka, a muzycznie spotkanie dopełni Śląska Orkiestra Kameralna pod dyrekcja Roberta Kabary. W programie – Serenada Es-dur op.6 na orkiestrę smyczkową Josefa Suka.
Pani Jadwiga, z domu Rurańska, i Henryk Mikołaj Góreccy byli małżeństwem przez 51 lat. Ponad pół wieku u boku kompozytora czyni Panią Górecką najważniejszym świadkiem życia jednego z największych kompozytorów naszego czasu. Świadkiem szczególnym, bo wielkiej postaci – człowieka z jego losami oraz artysty i jego dróg twórczych. W tym drugim mogła być partnerem, wszak sama jest wykształcona muzycznie; była pedagogiem fortepianu.
Muzyczną część spotkania wypełni Serenada Josefa Suka (1874-1935), który dla Czechów był tym, kim dla nas Karol Szymanowski (1882-1937). Był uczniem i zięciem Antonina Dvořáka i wysokiej klasy skrzypkiem, założycielem i prymariuszem Bohemian String Quartet, który przez ponad cztery dekady zyskał sławę międzynarodową. W komponowaniu nie imitował swego mistrza a jego styl przejawia swoisty liryczny ton, często z odcieniem melancholii. Po niedawnym katowickim spotkaniu z Wiener Philharmoniker, w których programie pojawiła się Symfonia Asrael – jeden z najwybitniejszych dzieł XX-wiecznego czeskiego repertuaru symfonicznego, FŚl proponuje Josefa Suka bardziej kameralnego, ale z nie mniejszą urodą dźwiękową – dzieło, w którym poprzez metamorfozy jednej myśli ten sam wątek służy tworzeniu rozmaitych kategorii wyrazowych, z których dojmującą staje się łagodna melancholia.
Goszcząc na środowym koncercie panią Jadwigę Górecką, może warto przypomnieć z naszych dziejów, że chociaż twórcy prezentowanej podczas tego spotkania Serenady gościć z oczywistych względów nie mogliśmy (zmarł 10 lat przed powstaniem FŚl), był u nas, w kwietniu 1979 roku, jego wnuk, jednocześnie prawnuk Antonina Dvořáka. Josef Suk Wnuk był solistą w koncercie skrzypcowym Bohuslava Martinů.

19 listopada 2014, środa godz. 18.00 K
Audytorium w starym budynku Biblioteki Śląskiej, Francuska 12 Katowice