W KRAINIE OPERETEK I MUSICALI

W krainie operetek i musicali

W letnią niedzielę 13 lipca filharmonicy śląscy pod batutą Mirosława Jacka Błaszczyka wespół ze Swietłaną Kaliniczenko i Oskarem Jasińskim zaprosili słuchaczy do krainy operetek i musicali. W wakacyjnym programie – to, co szeroka publiczność najbardziej lubi nie zabrakło przebojowych fragmentów ekscytujących, barwnych, czasem dramatycznych a częściej zabawnych, nie pozbawionych wdzięku opowieści z życia innych sfer – cesarzy i księżniczek, baronów i hrabin, książąt i kopciuszków…
Solistami tego koncertu byli śpiewacy filharmonicznej publiczności już znani i przez nią lubiani: liryczny sopran koloraturowy Swietłana Kaliniczenko i tenor Oskar Jasiński. Ukraińska artystka od kilku sezonów jest gwiazdą Opery Śląskiej; wcześniej związana była z Państwowym Teatrem Opery i Baletu w Dniepropietrowsku. Jest absolwentką kijowskiej Narodowej Akademii Muzycznej im. P. Czajkowskiego w klasie śpiewu prof. Eugenii Mirosznyczenko, laureatką m. in.: międzynarodowych konkursów dla młodych śpiewaków na Rodos (Grecja, 2002), im. A. Solowjanienki Solowjiny jarmarok (Ukraina, 2006); zdobyła też wyróżnienie konkursu Rijekabelcanoto (Chorwacja, 2006) i Gran Prix… Państwowego Konkursu Młodych Pianistów (Ukraina, 1996). Występuje w kraju i za granicą; uczestniczyła m. in.: w Narodowym Festiwalu Młode gwiazdy operowe Ukrainy (Kijów, 2005, 2006), Bregenzerfestspiele (Austria, 2008, 2009), Festiwalu Muzyki Polskiej (Kraków, 2011), międzynarodowych festiwalach Muzyki Wokalnej Viva il canto (Cieszyn, 2011), im. G.Ph. Telemanna (Żary, 2013) i Strauss Festival (Bielsko-Biała, 2014). W Polsce zadebiutowała partią Ewy na scenie Opery Wrocławskiej w premierowym przedstawieniu opery Raj utracony Krzysztofa Pendereckiego (2008).
Oskar Jasiński jest laureatem m.in. II nagrody XIII Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. I. Godina we Vrablach na Słowacji, III nagrody V Konkursu Pieśni i Arii im. K. Kurpińskiego we Włoszakowicach. W 2011 roku na IX Międzynarodowym Festiwalu Wokalnym Belcanto otrzymał nagrodę specjalną Związku Artystów Scen Polskich. Reprezentował Polskę na XXIV Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Klasycznej Styczniowe wieczory muzyczne w Brześciu (Białoruś, 2012). Uczestniczył w nagraniu Dziecka i czarów M. Ravela dla Polskiego Radia w Katowicach.

13 lipca, niedziela godz. 17.00

Koncert operetkowy
Mirosław Jacek Błaszczyk – dyrygent
Swietłana Kaliniczenko – sopran