W JAZZOWEJ ATMOSFERZE - FOTORELACJA

W Filharmonii – wakacyjne jazzowanie

W progach Filharmonii Śląskiej gościł już jazz, prezentowany zarówno przez gwiazdy gatunku jak i doskonalące artystyczne szlify w uczelnianym tyglu Instytutu Jazzu i Muzyki Rozrywkowej katowickiej Akademii Muzycznej młode talenty.
Kontynuując współpracę z prof. Jerzym Jarosikiem, już 5 lipca wypełniliśmy jazzowym brzmieniem nasze nowe przestrzenie dla muzyki – wnętrze filharmonicznej Fermata caffè, z przylegającym do niej podniebnym patio. Zainaugurowali tę formę wielce utalentowani, młodzi podopieczni prof. Jerzego Jarosika – ukraiński saksofonista Denys Ostrovnoi i pianista Adam Jarzmik, w prezentacji jazzowych standardów oraz własnych kompozycji muzycznych Adama Jarzmika.
Zapraszamy na dotąd u nas nieobecną formę artystycznego przekazu - w mniej zobowiązującej, wieczornej atmosferze artystycznej kawiarni. Spróbujcie nowych smaków!

5 lipca, sobota godz. 20.00
Fermata caffè, Filharmonia Śląska (IV piętro)
Koncert jazzowy
Denys Ostrovnoi – saksofonista (saksofon altowy)
Adam Jarzmik – pianista
W programie: standardy jazzowe i kompozycje własne muzyków

Denys Ostrovnoi – saksofonista (saksofon altowy)
Naukę gry rozpoczął, jak wszyscy – od muzyki klasycznej, która towarzyszyła mu przez następne 9 lat. Potem, jak sam mówi, niespodziewanie w moim życiu muzycznym pojawiło się coś nowego. Pewnego razu na zajęciach u mojego profesora usłyszałem nagranie z niespotykanym dotąd brzmieniem saksofonu. Pamiętam moje zaskoczenie, kiedy dostrzegłem jak wieloma barwami można grać na tym wspaniałym instrumencie. Saksofonistą z nagrania okazał się Charlie Parker – wielki amerykański saksofonista i kompozytor, który swoją muzyką zrobił wiele dobrego dla Jazzu. Od tamtej pory nie liczyło się nic innego poza muzyką jazzową. Charlie Parker stał się dla mnie wzorem do naśladowania. I tak przez następne lata doskonaliłem grę na saksofonie, ale w zupełnie inny sposób niż do tej pory. Jazz to przede wszystkim improwizacja czyli najprościej mówiąc spontaniczne tworzenie. To sposób grania polegający na układaniu przez instrumentalistę własnych dźwięków podczas grania. Przez następne lata kształcił się w Konserwatorium Gabriela Fauré w Angoulème we Francji oraz w Instytucie Jazzu w Kijowie. Profesjonalnym graniem zajął się w 2006 roku. Obecnie studiuje w Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach (klasa Jerzego Jarosika).
Współpracował m.in. z Filharmonią Śląską, Operą Śląską, Teatrem Rozrywki w Chorzowie, Radiem Katowice (pod okiem Jerzego Miliana), Centrum Kultury Katowice (m.in. musical Bajka o jazzie) oraz zespołami: Dżem, Familia Fuerte (latin-jazz), Natural Mystic i Propaganda Dei (reggae), a także z wybitną basistką Marzeną Cybulką. Grał w kilku koncertach podczas 8 Silesian Jazz Festival.
Obecnie koncertuje z Big-Bandem Akademii Muzycznej w Katowicach pod dyrekcją prof. Jerzego Jarosika i prof. Grzegorza Nagórskiego. Jest liderem i założycielem grupy Denys Ostrovnoi Quartet.

Adam Jarzmik – pianista, kompozytor, aranżer
Jest absolwentem Krakowskiej Szkoły Jazzu i Muzyki Rozrywkowej oraz Akademii Muzycznej w Katowicach na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej.
Brał udział w licznych konkursach m.in.: Old Jazz Meeting w Iławie, Starzy i młodzi czyli jazz w Krakowie, Jazz Baszta w Czchowie, Międzynarodowym Konkurs Improwizacji Jazzowej w Katowicach. Zaaranżował i skomponował utwory kilku płyt m.in.: Wiśnia Katarzyny Cygan, Przy jednym stole Izabeli Mytnik. Współpracował z takimi muzykami, jak: Nick Schluetter, Jacek Królik, Piotr Żaczek, Jorgos Skolias, Jarosław Śmietana, Tomasz Kupiec, Marek Dykta, Adam Buczek, Jacek Korohoda, Marek Dyjak, Leszek Nowotarski, Jędrzej Łaciak, Piotr Wójcicki. Wykładowca warsztatów Music Battle.