W FILHARMONII KONESERA: CZESKIE MUZYKOWANIE

Gościem Filharmonii Konesera w sobotę 3 lutego będzie Sedláček String Quartet, zespół nawiązujący do tradycji działającego w Pilźnie w latach 1974-1994 Kwartetu Sedlaćka. Rodzinne więzy łączą prymariuszy obydwóch zespołów.
Kwartetu Miachala Sedlaćka (Michal Sedláček, Jan Maceček, Vít Kubík i Karel Chudý) powstał w 2006 roku w Akademii Sztuk Scenicznych w Pradze. Wszyscy jego członkowie mają spore doświadczenie w muzyce kameralnej i współpracują ze znanymi czeskimi nauczycielami, którzy są członkami wiodących czeskich i zagranicznych zespołów (Kwartet Stamitz, Kwartet Kocian, Kwartet Wihan czy też Kwartet ARIA ). Zespół studiował muzykę kameralną pod kierunkiem Jiři´ego Panochy, pierwszego skrzypka Kwartetu Panocha. Członkowie kwartetu szlifowali swoje umiejętności na uniwersytetach muzycznych w Niemczech i Austrii. Zespół brał udział w Internationale Summer Academy Prague-Vienna-Budapest, współpracując z członkami renomowanych kwartetów (m.in. Kwartet Keller, Kwartet Artis, Kwartet Alban Berg oraz Kwartet Aviv).
Kwartet Sedláček był finalistą Konkursu Muzyki Kameralnej im. Maxa Regera w Karlsruhe i otrzymał nagrodę specjalną ISA ’11 za interpretację Kwartetu smyczkowego Antonína Dvořáka. W 2013 r. zdobył trzecią nagrodę Międzynarodowego Konkursu im. Johannesa Brahmsa w Austrii. Rok później triumfował na I Międzynarodowym Konkursie Kwartetów Smyczkowych im. Karola Szymanowskiego w Katowicach a w Pradze otrzymał nagrodę za najlepszą interpretację muzyki Bohuslava Martinů. W 2016 r. uhonorowany został nagrodą Czeskiego Towarzystwa Muzyki Kameralnej.
Zespół występuje na wielu koncertach i bierze udział w innych ważnych wydarzeniach muzycznych w Czechach, Belgii i Austrii i Polsce m.in. Młoda Praga, Suk’s Krecovice-Festiwal, Praska Wiosna, Muzyczna Jesień w Nitrze, Wieczory z muzyką Karola Szymanowskiego w Katowicach.
Na płyty zespół nagrał kwartety czeskich kompozytorów (K. Slavický, S. Hořínka, B. Martinů, J. Teml), a z oboistą Lukášem Pavlíčkem CD z muzyką F.A. Míči, W.A. Mozarta i A. Dvořáka W zeszłym roku nagrał dla Czeskiego Radia komplet smyczkowych kwartetów V.J. Veita. Zespół inspiruje powstawanie nowych dzieł najmłodszej generacji czeskich kompozytorów, które chętnie prawykonuje.
Do programu katowickiego koncertu w Filharmonii Śląskiej wybrali kwartety, których autorami są K. Lowiec i Rafael Kubelik, twórca m.in. 3 symfonii, koncertów skrzypcowych, wiolonczelowego i fortepianowego, 2 mszy i 4 oper, znany tez jako dyrygent, szef Czeskiej Filhrmonii i opery w Brnie, a potem oper Covent Garden w Londynie Metropolitan Opera w Nowym Jorku. A zwieńczy ten występ jeden z kwartetów Wolfganga Amadeusa Mozarta, zadedykowanych Josephowi Haydnowi, o których mówi się, że stworzyły nowy rozdział w historii muzyki kameralnej. Jak pisał Adolphe Boschot, „nigdy dotąd (…) żaden muzyk z taka doskonałością, z takim urokiem, swobodą i prostota, z takim uśmiechem umysłu, który się czuje wyższym nad swe zadanie, nie doszedł do tego świadomego i zarazem miłosnego stopnia w jedności ekspresji i piękna! To było prawdziwe objawienie nowej sztuki”.

3 lutego 2018, sobota g. 16.00 [Q]

Sala kameralna, Filharmonia Śląska