WTC IN MEMORIAM. INAUGURACJA SEZONU ŚLĄSKIEJ ORKIESTRY KAMERALNEJ

Pamięć o 11 września

11 września tego roku przypada 14. rocznica ataku terrorystycznego na World Trade Center. Śląska Orkiestra Kameralna wraz z Chórem Filharmonii Śląskiej pamięci tych właśnie tragicznych wydarzeń poświęcają koncert inaugurujący sezon artystyczny zespołów.
W programie wieczoru zatytułowanego WTC in memoriam, znajdą się dwa utwory Krzysztofa Pendereckiego. Pierwszym z nich będzie De Profundis z VII Symfonii zatytułowanej Siedem bram Jerozolimy. Jest to trzecia część dzieła, która swój tekst opiera na Psalmie 130 (Z głębokości wołam do Ciebie, Panie...). Cała kompozycja została napisana dla 5 solistów, recytatora, 3 chóry mieszane i orkiestrę, jednak De Profundis jest częścią wykonywaną przez chór a cappella. Drugim prezentowanym utworem będzie Agnus Dei. Penderecki napisał dwie kompozycje pod takim tytułem. Ta, która zostanie wykonana, przeznaczona jest na chór a cappella. Historia tego utworu jest dosyć ciekawa - z początku funkcjonował samodzielnie, a skomponowany został na wieść o śmierci kardynała Stefana Wyszyńskiego. Wykonano go na uroczystościach pogrzebowych 31 maja 1981r. Z czasem, Agnus Dei zostało włączone do Polskiego Requiem, stając się częścią monumentalnej całości.
Kolejną propozycją muzyczną wieczoru będzie Geistliches Lied op.30 na chór mieszany i organy Johannesa Brahmsa. Na organach zagra Adam Eibin.
Koncert uwieńczy Msza G-dur D.167 Franza Schuberta. Została ona skomponowana w 1815r., a więc dokładnie 200 lat temu. Jest to kompozycja przeznaczona do wykonania przez troje solistów, chór i orkiestrę. Partie solowe wykonają: Elżbieta Kolorz - sopran, Tomasz Dziwisz - tenor oraz Michał Schoppa - baryton.

Pierwsze recenzje z inaugurującego sezon koncertu Śląskiej Orkiestry Kameralnej pojawiły się na PORTALU KATOWICKIM oraz WYBORCZEJ.PL