WOYTEK MROZEK W BŁĘKITNEJ

Jeden z najwybitniejszych współczesnych klarnecistów, konsekwentnie przekraczający tradycyjne podejście do profesji muzyka-instrumentalisty, niemal z każdym miesiącem poszerza zakres swojej twórczej aktywności. Do nas Wojciech Mrozek przybywa, by w piątek 15 stycznia z filharmonikami zagrać klarnetową wersję Błękitnej rapsodii George’a Gershwina.
25-letni kompozytor napisał ją w trzy tygodnie stycznia 1924 roku na zlecenie Paula Whitemana, który zamawiając utwór u obiecującego młodego twórcy piosenek, chciał pokazać w pionierskim koncercie Experiments in Modern Music (Experyment w muzyce współczesnej) nowe możliwości zastosowania jazzu na gruncie muzyki symfonicznej. Prawykonanie, z kompozytorem jako solistą przy fortepianie przyniosło mu ogromne powodzenie, sławę i znaczne profity finansowe. George Gershwin nagle awansował z pozycji obiecującego autora piosenek na Broadwayu na gwiazdę światowego formatu. Błękitna rapsodia w pionierski sposób wciągnęła jazz na estrady filharmonii. Uznawana jest za sztandarową pozycję muzyczną Stanów Zjednoczonych, dzieło na wskroś amerykańskie, łączące najlepsze elementy tradycji jazzowej i klasycznej.
Pamiętacie Państwo brawurowy wstęp tego utworu – glissando klarnetu, które stało się wizytówką tanecznego bandu Paula Whitemana, inicjatora i pierwszego wykonawcy? Intryguje jak ono wybrzmi w wersji, w której rolę wiodącego fortepianu powierzono klarnetowi.
Poza arcyprzebojem George’a Gershwina przewidziano w tym koncercie największe hity muzyki swingowej i Broadwayu w wykonaniu Agaty Savy, absolwentki Akademii Muzycznej w Bydgoszczy i Richard Strauss Konservatorium fur Musik w Monachium.
W trakcie studiów Agata Sava zdobyła dwuletnie Stypendium Rządu Niemiec. Jest laureatką II miejsca w Międzynarodowym Konkursie Wokalnym w Karlsbadzie. Śpiewała na scenach całej Europy, obu Ameryk, Azji i Afryki. Była solistką tournée po Szwajcarii i USA Chicago Sinfonietta pod dyrekcją Paula Freemana . Jest dyrektorem Letnich Kursów Muzycznych w Łebie. Nagrała płyty: Missa Solemnis J. Stamitza z Orkiestrą Filharmoniczną w Pardubicach pod dyrekcją L. Svarovskyego, Na Styku Czterech Kultur z Orkiestrą Filharmonii Dolnośląskiej pod dyr. Krzesimira Dębskiego, Msza papieska Beati Mundo Corde Wojciecha Mrozka.

15 stycznia 2016, piątek godz. 19 T / S / B

Błękitna rapsodia
Woytek Mrozek – dyrygent, klarnet
Agata Sava – mezzosopran