WIELKOPOSTNY KONCERT MUZYKI PRAWOSŁAWNEJ

Prawosławną muzykę na okres Wielkiego Postu proponuje Chór Filharmonii Śląskiej pod dyrekcją Jarosława Wolanina w niedzielę 8 marca w boguckim kościele św. Szczepana przy ul. Markiefki. Kierownik filharmonicznego chóru do programu tego koncertu wybrał utwory kilku rosyjskich kompozytorów, znanych dobrze publiczności Hajnowskich Dni Muzyki Cerkiewnej, rzadziej prezentowanych w obiegowym repertuarze. Jest okazja nadrobienia tych muzycznych zaległości.
Obok religijnych utworów takich znakomitości rosyjskiej muzyki, jak Siergiej Rachmaninow (1873-1943), twórcy m.in. Całonocnego czuwania i Liturgii św. Jana Chryzostoma oraz Alfreda Sznitke (1934-1998), rosyjsko-niemiecko-żydowskiego twórcy m.in. Pokajannych stichow oraz cyklu Trzy utwory duchowne, w programie wykonane zostaną dzieła kompozytorów mniej znanych.
Paweł Czesnokow (1877-1944), kompozytor, pedagog i chórmistrz, dyrygent chórów cerkiewnych stał się najbardziej lubianym przez chóry przedstawicielem tzw. szkoły moskiewskiej. Dyrygentury uczył się u M. Ippolitowa-Iwanowa. Napisał książkę „Chór i prowadzenie chóru”, a skomponował ponad 60 świeckich utworów na chór mieszany i ponad 600 utworów sakralnych, w tym wiele wielogłosowych opracowań dawnych śpiewów cerkiewnych. Choć w twórczości Michaiła Ippolitowa Iwanowa (1859 – 1935), profesora Konserwatorium Moskiewskiego dominowały świeckie ballady, symfonie, opery, komponował również muzykę cerkiewną. Aleksander Greczaninow (1864-1956), autor muzyki symfonicznej i kameralnej, a także utworów wokalno-instrumentalnych i muzyki cerkiewnej jest autorem m.in. 2 pełnych Liturgii św. Jana Złotoustego, Całonocnego czuwania, Wielkiego Tygodnia i pojedynczych pieśni. Aleksander Grieczaninow (1864-1956) był uczniem Siergieja Taniejewa i Nikołaja Rimskiego-Korsakowa w konserwatoriach w Moskwie i Petersburgu. W roku 1925 opuścił Rosję, do 1939 przebywał w Paryżu, następnie wyemigrował do Stanów Zjednoczonych. Największą popularność zdobyła jego muzyka cerkiewna oraz miniatury fortepianowe, zwłaszcza przeznaczone dla dzieci.

8 marca 2015, niedziela godz. 18.00
kościół p.w. św. Szczepana, ul. ks. Markiefki 89 Katowice-Bogucice
Wielkopostny koncert muzyki prawosławnej
Chór Filharmonii Śląskiej
Jarosław Wolanin – dyrygent
Karina Paszek – słowo
W programie: Aleksander Szeremietiew, Paweł Czesnokow, Michaił Ippolitow-Iwanow, Aleksander Greczaninow, Alfred Schnittke, Siergiej Rachmaninow.

WSTĘP WOLNY