WIEDEŃSKA KLASA JÁNOŠKA ENSEMBLE

Występowali na największych światowych estradach, m.in.: w Vienna Musikverein, nowojorskiej Carnegie Hall i Operze w Sydney. Odnoszą sukcesy w różnorodnych przedsięwzięciach muzycznych, m.in. koncertach Rojotango live z towarzyszeniem bas-barytona Erwina Schrotta. W piątek 5 stycznia Jánoška Ensemble pojawi się na estradzie Filharmonii Śląskiej w koncercie filharmonicznej Orkiestry Symfonicznej pod batutą Macieja Koczura.
Zespół tworzą bracia pochodzących z wysoce muzykalnej rodziny Jánoška. Pierwszych lekcji gry na skrzypcach i kontrabasie udzielał im ojciec. Potem uczyli się w konserwatoriach Bratysławy i Wiednia, a niektórzy z nich także w Niemczech, Hiszpanii i Stanach Zjednoczonych.
Liderem zespołu jest František Jánoška uchodzący za najbardziej wszechstronnego pianistę swego pokolenia, odnoszącego również sukcesy jako kompozytor, aranżer i improwizator w różnych stylach muzycznych. Rozpoczynał grę  na fortepianie jako pięciolatek. Uczył się w konserwatorium muzycznym w Bratysławie, później kontynuował naukę na Uniwersytecie Muzyki i Sztuk Teatralnych w Wiedniu. Laureat wielu konkursów, w roku 1998 zdobył pierwszą nagrodę w Europejskim Konkursie Młodych Talentów oraz został finalistą Międzynarodowego Konkursu Fortepianowego Martial Solal w Paryżu. W roku 2002 zdobył sensacyjnie pierwszą nagrodę w Międzynarodowym Konkursie im. Franciszka Liszta na Węgrzech. Jest członkiem zespołu  Roby Lakatos Ensemble. Gości na znanych festiwalach oraz najważniejszych scenach świata. Poza występami solowymi i z rodzinnym zespołem koncertuje także z takimi muzykami, jak: Michel Camilo, Reinhard Fendrich, Arkady Volodos, Sandra Pires, Benjamin Schmid, Bobby McFerrin, Georg Breinschmid, Roy Hargrove i Biréli Lagrène. Jako solista i jako kompozytor współpracuje z orkiestrami symfonicznymi m in.: w Londynie, Odense, Kopenhadze, Poznaniu, Wiedniu. W roku 2007 został pianistą wiedeńskiego zespołu The Philharmonics. Wcześniej występował już w różnych składach wiedeńskich zespołów kameralnych. Z wiedeńskimi orkiestrami i zespołami związani są też pozostali bracia, podobnie jak i Julius Darvas, muzyk orkiestry Opery Wiedeńskiej, współpracujący z tamtejszymi filharmonikami, a pochodzący z niemieckiej rodziny grających na kontrabasie od trzech pokoleń.
W programie tych pełnych temperamentu muzyków pojawią się autorskie aranżacje i wirtuozowskie improwizacje oparte na różnorodnym repertuarze – od popularnych tematów muzyki klasycznej, przez autorskie kompozycje członków zespołu, po tango czy muzykę popularną.
Będzie się działo!

5 stycznia 2018, piątek g. 19.00 [T] [S]
Sala koncertowa im. Karola Stryji
Jánoška Ensemble
Zespół w składzie:
Ondrej Jánoška – skrzypce
Roman Jánoška – skrzypce
Julius Darvas – kontrabas
Frantisek Jánoška – fortepian
Arpad Jánoška - wokal
Maciej Koczur – dyrygent
W programie: autorskie aranżacje i wirtuozowskie improwizacje oparte na różnorodnym repertuarze – od popularnych tematów muzyki klasycznej, przez autorskie kompozycje członków zespołu, po tango czy muzykę popularną.