F.A.M.A JUBILATKA OD MALUCHA DO SENIORAPL |  EN

WIECZÓR Z PRAPREMIERĄ. OD POPOŁUDNIA FAUNA DO NOCY CZAROWNIC

25 września 2015, piątek godz. 19.00 T/S
Sala koncertowa im. Karola Stryji, Filharmonia Śląska
Wieczór z prapremierą. Od Popołudnia Fauna do nocy czarownic.
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej
Wojciech Michniewski – dyrygent
Łukasz Długosz – flet
Program:
Claude Debussy – Popołudnie fauna
Piotr Moss – Tenebroso. Koncert na flet i orkiestrę symfoniczną (2 flet ad libitum) (prawykonanie w ramach priorytetu „Zamówienia kompozytorskie”)
Hector Berlioz – Symfonia fantastyczna op.14

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kolekcje” – priorytet „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca


        

Wojciecha Michniewskiego poznaliśmy w Katowicach w 1974 r., gdy zdobył wyróżnienie w naszym Ogólnopolskim Konkursie Dyrygentów. Trzy lata później triumfował już w Międzynarodowym Konkursie Dyrygenckim im. Guido Cantellego w mediolańskim Teatro alla Scalla. W 1978 zdobył brązowy medal Konkursu Dyrygenckiego im. E. Ansermeta w Genewie. Jest absolwentem warszawskiej PWSM w Warszawie w klasie dyrygentury Stanisława Wisłockiego (dyplom z wyróżnieniem), teorii muzyki oraz kompozycji w klasie Andrzeja Dobrowolskiego. W 1973, wraz z Elżbietą Sikorą i Krzysztofem Knittlem, utworzył grupę kompozytorską KEW, w tamtym czasie jego utwór SZEPTET zdobył nagrodę Radiotelevisione Italiana w kategorii „Muzyka” podczas Prix Italia 1975 we Florencji. W 2009 uzyskał stopień doktora sztuki muzycznej w zakresie dyrygentury. Prowadzi zarówno koncerty symfoniczne, jak i spektakle operowe. Obok repertuaru klasycznego jest ceniony za interpretacje muzyki współczesnej. Wystąpił w rolach dyrygentów w kilkunastu filmach.
Dobrze z filharmonicznej estrady znamy także absolwenta kilku uczelni w Niemczech, Francji i USA oraz laureata kilkudziesięciu konkursów fletowych, Łukasza Długosza.
Z takimi mistrzami symfonicy Filharmonii Śląskiej w piątek 23 września wykonają dwa przeboje klasyki i po raz pierwszy wykonają nowe dzieło naszej dzisiejszości.
Otworzy koncert uwodzące paletą barw orkiestrowych i swobodnie rozwijającą się, lecz wyraźnie określoną, formą Popołudnie fauna Claude’a Debussy’ego. To dzieło przyniosło kompozytorowi pierwszy wielki sukces i stało się zwiastunem nowego prądu w muzyce – impresjonizmu. Zwieńczy wieczór Symfonia fantastyczna Hectora Berlioza. I ona zapowiadała nową erę w muzyce – romantyzm, który pojawił się już w trzy lata po śmierci Beethovena. Symfonią opatrzoną podtytułem Epizod z życia artysty Hector Berlioz starał się zdobyć rękę Harriet Smithson, szekspirowskiej aktorki, gwiazdy paryskich teatrów lat 20. XIX wieku. Sam kompozytor o koncepcji swego utworu pisał: Młody muzyk o skrajnej wrażliwości i płomiennej wyobraźni truje się w efekcie miłosnej rozpaczy. Nie umiera jednak. Słaba dawka zażytego opium powoduje, że śni, a w śnie uśmierca ukochaną, za co zostaje ścięty. Spotyka wszak oblubienicę podczas sabatu czarownic, zesłaną, aby go dręczyć. Rezultaty? Fantastyczna stała się najpopularniejszą kompozycją H. Berlioza, który okazał się twórcą nowoczesnej muzyki programowej i pierwszym, najpełniejszym wyrazicielem symfoniki romantycznej, no i… Harriet Smithson została panią Berliozową.
W ramach niegdysiejszych nowości umieszczono nowy utwór Piotra Mossa – Tenebroso, koncert na flet i orkiestrę zamówiony przez Filharmonię Śląską, które to zamówienie finansowo wsparło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego poprzez realizowany przez Instytut Muzyki i Tańca program Kolekcje (priorytet: Zamówienia kompozytorskie). To zamówienie to kontynuacja dotychczasowych owocnych związków FŚl z Piotrem Mossem, urodzonym (1949) w Bydgoszczy, dziś dzielącym czas pomiędzy Polskę i Francję, wychowankiem Piotra Perkowskiego i warszawskiej PWSM oraz legendarnej Nadii Boulanger w Paryżu, gdzie zdobył nagrodę Stowarzyszenia Przyjaciół Lili Boulanger za całokształt twórczości. Dzieła laureata wielu krajowych i międzynarodowych konkursów kompozytorskich, charakteryzujące się wyrazistym i różnorodnym językiem dźwiękowym, spotykają się z dużym uznaniem publiczności. Skład instrumentalny zamówionego utworu gwarantuje oryginalne zestawienie instrumentacyjne oraz kolorystyczne, bowiem uwzględnia obecność fortepianu, harfy, a nawet saksofonu. Planowany utwór ma mieć również dodatkowo walory edukacyjne, ukazując m.in. wielopłaszczyznowości muzyki najnowszej.

Łukasz Długosz
uznany przez krytyków za jednego z najwybitniejszych flecistów. Absolwent Hochschule für Musik und Theater w Monachium, Conservatoire National Supérieur de Musique et de Danse w Paryż oraz Yale University w New Haven.
Zwycięzca wielu prestiżowych konkursów międzynarodowych: m.in. w Paryżu, Monachium, Odense, Viggiano.
Koncertuje jako solista i kameralista w Europie, Azji i USA. Współpracuje z wieloma renomowanymi orkiestrami europejskimi. Występował m.in. w Carnegie Hall w Nowym Yorku, w Musikverein-Goldener Saal we Wiedniu, Konzerthaus we Wiedniu, Konzerthaus w Berlinie, Filharmonii Monachijskiej Gasteig-Carl-Orff-Saal, Herkulessaal w Monachium, Gewandhaus w Lipsku. Grał pod batutą takich gwiazd jak Zubin Mehta, James Levin, Krzysztof Penderecki, Jacek Kaspszyk, Agnieszka Duczmal, Helmuth Rilling, Jerzy Maksymiuk.
Jest wielokrotnie zapraszany do wykonania koncertu fletowego Krzysztofa Pendereckiego pod batutą kompozytora, z którym nagrał płytę w 2014 roku.
Artysta dokonał wielu nagrań archiwalnych, radiowych i telewizyjnych oraz CD w kraju i za granicą, które zostały bardzo wysoko ocenione przez krytykę polską i europejską.
Wielu wybitnych współczesnych kompozytorów dedykowało artyście swoje utwory m.in.: Enjott Schneider, Michael Colina, Harald Genzmer, Kaja Sariaho, Paweł Mykietyn, Grażyna Pstrokońska-Nawratil, Piotr Moss.
Jego koncerty były wielokrotnie transmitowane przez najważniejsze stacje radiowe takie jak: BBC Radio 3, SWR, BR4, Deutschlandradio Kultur, Polskie Radio PR2, NDR, Radio France, RMF Classic.
Juror międzynarodowych konkursów fletowych. Prowadzi kursy mistrzowskie w Europie i Azji.
Za wybitne osiągnięcia otrzymał szereg prestiżowych nagród i nominacji m.in. : Gloria Artis, Gasteig-Musikpreis,, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Zeit-Preis , Deutsche Stiftung Musikleben , Paszporty Polityki i Gwarancje Kultury.
Narodowy Bank Polski sfinansował film telewizyjny o artyście, pokazywany na antenie TVP1 i TV Polonia.
Artysta nagrał wiele albumów m.in dla wytwórni Sony, Naxos, Fleur de Son Classic.
W styczniu 2010 roku zadebiutował z London Symphony Orchestra, z którą następnie nagrał płytę z koncertem Michaela Colina.
W styczniu br. otrzymał prestiżową nagrodę fonograficzną International Classical Music Award (ICMA).
  

Wywiad z Piotrem Mossem zamieszczony na łamach PORTALU KATOWICKIEGO.PL, który ukaże się również w grudniowym numerze miesięcznika ŚLĄSK tutaj.

Projekt "Rozbudowa Filharmonii Śląskiej w Katowicach" współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Priorytetu XI Kultura i Dziedzictwo Kulturowe, Działania 11.2 -Rozwój oraz poprawa stanu infrastruktury kultury o znaczeniu ponadregionalnym Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2007-2013.

NEWSLETTER

Chcesz być powiadamiany o nowościach ?
Zamów newsletter: