WIECZÓR SERENAD

Specjały dla smakoszów brzmień smyczkowych przygotowała Śląska Orkiestra Kameralna pod mistrzowską batutą Roberta Kabary na 22 sierpnia – wczesny piątkowy Wieczór serenad. To gatunek tworzony przede wszystkim dla rozrywki i przyjemności.
Może być pieśnią czy arią skierowaną do ukochanej, jak Ständchen Franza Schuberta czy aria Deh vieni Don Giovanniego w operze Wolfganga Amadeusa Mozarta. Albo solowym utworem instrumentalnym, jak Przerwana serenada z I zeszytu preludiów Claude’a Debussy’ego. Dużą popularnością wśród słuchaczy cieszą się także serenady – cykliczne, zbliżone do divertimenta, utwory na zespół instrumentów smyczkowych i czasem dętych. Początkowo przeznaczone były do wieczornych wykonań na wolnym powietrzu; Niemcy dla serenady mają nawet swoją nazwę: Nachtmusik. W XIX wieku serenada zatraciła swe powiązania z kameralistyką, bogatsze możliwości wyrazowe dostrzeżono w pełniejszym składzie orkiestry romantycznej. Serenada stała się nastrojowym obrazem muzycznym.
Serenada e-moll op. 20 Sir Edwarda Elgara (1857-1934) należy do najczęściej wykonywanych utworów z dorobku tego najbardziej znanego angielskiego kompozytora z przełomu XIX i XX wieku. Można odnaleźć w niej cechy typowe dla jego stylu – przejrzystość formy i melodyjną śpiewność. Jej skrajne części utrzymane są w tempie szybszym, a szczególnie cenione jest wolniejsze środkowe Larghetto.
Serenada Eine kleine Nachtmusik KV 525 to także jedno z najpopularniejszych dzieł Wolfganga Amadeusa Mozarta (1756-1791), pełne prostoty i wypełnione melodiami, które potrafią zanucić miliony ludzi na całym świecie. Utwór będący wzorem zwięzłości zachwyca niewymuszoną elegancją. Powstał w 1787 roku, podczas pracy kompozytora nad Don Giovannim.
Zamknie wieczór Serenada C-dur op. 48. Piotra Czajkowskiego.