F.A.M.A JUBILATKA OD MALUCHA DO SENIORAPL |  EN

WIECZÓR ORGANOWY Z JOHANNESEM SKUDLIKIEM

W niedzielę 25 października zapraszamy na koncert znakomitego organisty niemieckiego Johannesa Skudlika ze Śląską Orkiestrą Kameralną. Urodził się w Monachium, dorastał w Barcelonie. W Uniwersytecie Monachijskim studiował muzykę liturgiczną i grę na organach u Gerharda Weibergera i Franza Lehrndorfera. Prywatne lekcje dyrygentury pobierał u Eugena Jochuma i Claudia Abbado.
Jako organista koncertował w niemal wszystkich krajach Europy, w USA (Boston, Universytet Harvarda) i w Azji (Tokio). Występował w salach koncertowych Monachium, Berlina, Kolonii, Essen, Gdańska, Hong Kongu, St. Petersburga i Zurichu oraz w katedrach w Monachium, Kolonii, Trewirze, Londynie, Westminsterze, Sewilli, Salamance i Paryżu (Notre Dame i Katedra św. Bartłomieja). Jako pianista i klawesynista regularnie koncertuje z muzykami Filharmonii Berlińskiej i orkiestrą Bavarian Radio Symphony Orchestra. Jako dyrygent i solista współpracuje z orkiestrami: Munich Symphony and Radio Orchestra, Orchestra of the Age of Enlightenment i Münchener Bach-Chor. Sporo nagrywa, dla wielu radiofonii, także dla Telewizji Polskiej.
Artysta jest założycielem i dyrektorem artystycznym Euro Via Festival, odbywającym się wzdłuż starożytnych rzymskich dróg w całej Europie, m.in. w pięknych wnętrzach zamku Neuschwanstein i San Marco w Wenecji. Od 2005 roku jest dyrektorem artystycznym festiwalu organowego w Palermo.
Przyjazd znakomitego artysty wykorzystano, by publiczności dać swoisty przekrój muzyki organowej od jej pierwszej wielkości – Johanna Sebastiana Bacha i barokowej sztuki Georga Friedricha Händla, przez romantyczne porywy Cesara Francka i Ferenca Liszta, po żyjącego w naszych czasach francuskiego organistę, improwizatora, kompozytora i pedagoga Pierre’a Cochereau (1924-1984). Z jego dorobku do programu koncertu ze śląskimi kameralistami pod batuta Roberta Kabary wybrano Scherzo symphonique, utwór który jego twórca zaimprowizował 10 lutego 1974 roku na organach katedry Notre-Dame de Paris, a później spisał Jeremy Filsell.

 

25 października 2015, niedziela godz. 17.00 T / O
Sala koncertowa im. Karola Stryji, Filharmonia Śląska
Filharmoniczne wieczory organowe
Johannes Skudlik (Niemcy) – organy
Śląska Orkiestra Kameralna
Robert Kabara – dyrygent
Władysław Szymański – kierownictwo artystyczne
Program:
Georg Friedrich Händel – Koncert na organy i orkiestrę d-moll op. 7 nr 4
Georg Friedrich Händel – Koncert na organy i orkiestrę g-moll op. 4 nr 1
Cesar Franck – Preludium, fuga i wariacje
Pierre Cochereau – Scherzo symphonique
Ferenc Liszt – Preludium i fuga na tematy BACH
Johann Sebastian Bach – Toccata, Adagio i fuga c-moll BWV 564

Projekt "Rozbudowa Filharmonii Śląskiej w Katowicach" współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Priorytetu XI Kultura i Dziedzictwo Kulturowe, Działania 11.2 -Rozwój oraz poprawa stanu infrastruktury kultury o znaczeniu ponadregionalnym Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2007-2013.

NEWSLETTER

Chcesz być powiadamiany o nowościach ?
Zamów newsletter: