WIECZÓR ORGANOWY ZE STEPHANEM VAN DE WIJGERTEM

Na pierwszy w tym sezonie Filharmoniczny wieczór organowy jego kierownik Artystyczny, prof. Władysław Szymański zaprosił organistę z Amsterdamu – Stephana van de Wijgerta, który walory filharmonicznego instrumentu i swoją muzykalność i kunszt przedstawi w utworach Wolfganga Amadeusa Mozarta, Felixa Medelssohna, Maxa Regera, Franza Schuberta i Ferenca Liszta.
Stephan van de Wijgert studiował grę na organach w konserwatorium w Utrechcie; w 1998 ukończył uczelnię egzaminem nauczycielskim, a w 2001 z tytułem organisty koncertowego. Jego nauczycielami w zakresie gry organowej byli: Véronique van den Engh, Jan Raas, Reitze Smits, Matteo Imbruno, Jan Welmers.
W 2007 roku zdobył I nagrodę w Międzynarodowym Konkursie im J.P. Sweelincka, organizowanym w Oude Kerk w Amsterdamie – w kościele, w którym J.P. Sweelinck działał jako organista. W 2008 roku objął stanowisko organisty w amsterdamskim kościele De Duif, gdzie znajdują odrestaurowane, zabytkowe organy z XIX wieku. Stephan van de Wijgert jest odpowiedzialny za grę organową w trakcie różnych koncertów w tym kościele oraz za organizację koncertów.
Najnowsza płyta CD Stephana został bardzo dobrze przyjęta przez krytyków muzycznych i otrzymała najwyższą punktację specjalistycznego magazynu Luister.
W styczniu 2016 roku Stephan van de Wijgert został mianowany dyrektorem festiwalu organowego Abbey of Berne in Heeswijk.

16 października 2016, niedziela godz.17.00 [T] [O]

Filharmoniczne wieczory organowe
Stephan van de Wijgert – organy
Władysław Szymański – słowo, kierownictwo artystyczne