F.A.M.A JUBILATKA OD MALUCHA DO SENIORAPL |  EN

WIECZÓR
Z ARCYPRZEBOJEM

W anonsowanym koncercie solistów – sopran Justyna Bachowska, alt Joanna Iwaszkiewicz, tenor Adam Sobierajski i bas Czesław Gałka –  oraz przygotowany przez Jarosława Wolanina filharmoniczny chór, Śląską Orkiestrę Kameralną i muzyków Orkiestry Symfonicznej, którzy nie wezmą udziału w jej tournée po Japonii, z dyrygenckiego podium poprowadzi maestro Jan Wincenty Hawel.

Wielkanocne prawykonanie oratorium w Dublinie (13 IV 1742) stało się najbardziej spektakularnym wydarzeniem dziewięciomiesięcznego pobytu kompozytora w Irlandii. Trafił na wyspę na zaproszenie lorda namiestnika, które przyjął z radością, zmęczony nieustannymi atakami antagonistów. Zakończywszy swą wielką przygodę z operą włoską, G.F. Händel niemal jednocześnie pisał wtedy dwa oratoria – Samsona i Mesjasza. Komponował szybko, ale i tak zdumiewa, że partytura Mesjasza powstała w niespełna trzy tygodnie. Tego pośpiechu się w niej wszakże absolutnie nie czuje.

Do powrotu do formy oratorium skłonił G.F. Händla literat i uczony Charles Jennens. On tez został autorem libretta, złożonego z tekstów zaczerpniętych z Biblii oraz psalmów z Prayer-Book. Dramaturgia tej kompilacji obywa się bez akcji dramatycznej, bez osobistego udziału postaci tytułowej. Jak pisał Piotr Rostwo-Suski, ziemskie dzieje Zbawiciela przedstawione zostały poprzez refleksję nad sensem wcielenia, nauczania, męki, śmierci i zmartwychwstania.


21 marca 2014, piątek godz. 19 Wstęp wolny
Kościół p.w. św. Józefa, ul. Gliwicka 76 Katowice-Załęże
Wieczór z arcyprzebojem
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej
Śląska Orkiestra Kameralna
Chór Filharmonii Śląskiej
Jan Wincenty Hawel – dyrygent
Justyna Bachowska – sopran
Joanna Iwaszkiewicz – alt
Adam Sobierajski – tenor
Czesław Gałka – bas
Jarosław Wolanin – przygotowanie chóru
W programie:
Georg Friedrich Händel – oratorium Mesjasz HWV 56

Georg Friedrich Händel (1685 – 1759)
Mesjasz HWV 56
(1741)

Z 52 ogniw utworu do wykonania wybrano:

Część I
Sinfony
Accompagnato (T)
Aria (T)
Chór
Accompagnato (B)
Chór
Recitativo (A)
Aria (A)
Chór
Aria (B)
Chór
Recitativo (S)
Chór
Aria (S)
Duet (S, A)
Chór
Część II
Aria (A)
Chór
Chór
Allegro moderato (chór)
Aria (A)
Chór
Aria (S)
Aria (B)
Recitativo (T)
Aria (T)
Chór
Część III
Chór
Accompagnato (B)
Aria (B)
Recitativo (A)
Duet (A, T)
Aria (S)
Chór
Chór

 

Projekt "Rozbudowa Filharmonii Śląskiej w Katowicach" współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Priorytetu XI Kultura i Dziedzictwo Kulturowe, Działania 11.2 -Rozwój oraz poprawa stanu infrastruktury kultury o znaczeniu ponadregionalnym Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2007-2013.

NEWSLETTER

Chcesz być powiadamiany o nowościach ?
Zamów newsletter: