WIECZÓR
Z ARCYPRZEBOJEM

W anonsowanym koncercie solistów – sopran Justyna Bachowska, alt Joanna Iwaszkiewicz, tenor Adam Sobierajski i bas Czesław Gałka –  oraz przygotowany przez Jarosława Wolanina filharmoniczny chór, Śląską Orkiestrę Kameralną i muzyków Orkiestry Symfonicznej, którzy nie wezmą udziału w jej tournée po Japonii, z dyrygenckiego podium poprowadzi maestro Jan Wincenty Hawel.

Wielkanocne prawykonanie oratorium w Dublinie (13 IV 1742) stało się najbardziej spektakularnym wydarzeniem dziewięciomiesięcznego pobytu kompozytora w Irlandii. Trafił na wyspę na zaproszenie lorda namiestnika, które przyjął z radością, zmęczony nieustannymi atakami antagonistów. Zakończywszy swą wielką przygodę z operą włoską, G.F. Händel niemal jednocześnie pisał wtedy dwa oratoria – Samsona i Mesjasza. Komponował szybko, ale i tak zdumiewa, że partytura Mesjasza powstała w niespełna trzy tygodnie. Tego pośpiechu się w niej wszakże absolutnie nie czuje.

Do powrotu do formy oratorium skłonił G.F. Händla literat i uczony Charles Jennens. On tez został autorem libretta, złożonego z tekstów zaczerpniętych z Biblii oraz psalmów z Prayer-Book. Dramaturgia tej kompilacji obywa się bez akcji dramatycznej, bez osobistego udziału postaci tytułowej. Jak pisał Piotr Rostwo-Suski, ziemskie dzieje Zbawiciela przedstawione zostały poprzez refleksję nad sensem wcielenia, nauczania, męki, śmierci i zmartwychwstania.

21 marca 2014, piątek godz. 19 Wstęp wolny
Kościół p.w. św. Józefa, ul. Gliwicka 76 Katowice-Załęże
Wieczór z arcyprzebojem
Śląska Orkiestra Kameralna