WALENTYNKI W RYTMIE TANGA

Nieco przed dniem zakochanych, w niedzielę 11 lutego Śląska Orkiestra Kameralna pod batutą Szymona Morusa zaprasza na Walentynki w rytmie tanga z najpiękniejszą muzyką filmową. Wystąpią także: skrzypaczka Natalia Walewska, akordeonista i autor aranżacji prezentowanych utworów Paweł Nowak oraz tancerze Aneta Koenig i Grzegorz Hauza. Będą niespodzianki.
„Śniadanie u Tiffany’ego”, „Zapach kobiety”, „Noce i dnie”, „Ojciec chrzestny”, „Amelia” to tylko niewielka część tytułów, które z wielkich ekranów przebojem wchodzą do sal koncertowych. Muzyka filmowa, wykonywana na estradzie przez znakomitych artystów, przenosi publiczność w zupełnie nowy wymiar. Pojawiają się emocje.
Natalia Walewska oraz Paweł Nowak wraz z Orkiestrą Kameralną Progress pod dyrekcją Szymona Morusa w 2015 r. nagrali płytę Amber Tango – najpiękniejsza muzyka filmowa. Od tamtej pory muzykę z tej płyty prezentują na wielu estradach, za każdym razem spotykając się z gorącym przyjęciem zarówno publiczności jak i krytyków. Na estradzie Filharmonii Śląskiej proponują także pokaz tanga w wykonaniu znakomitej pary tanecznej Anety Koenig i Grzegorza Hauzy.
Natalia Walewska, laureatka międzynarodowych konkursów skrzypcowych, jest solistką i kameralistką wykształconą m.in. przez legendarnego Leonida Kogana. Od 1999 roku pełni funkcję koncertmistrza Orkiestry Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku. Regularnie koncertuje z orkiestrami symfonicznymi w kraju i za granicą. Muzykowała pod batutami tak znakomitych dyrygentów, jak m.in.: G. Solti, Ch. Eschenbach, M. Roztropowicz, J. Maksymiuk, J. Domarkas, Sir Neville Marinerr, E. van Tiel, M. Vengerov, V. Papian, P. Chromcak, M. Caldi. Dokonała wielu nagrań, a płyty „Romanza Classica” nagrana wspólnie z Romanem Peruckim i „Cztery pory roku” z Capella Gedanensis pod dyrekcją Tadeusza Wojciechowskiego osiągnęły status Złotej i Platynowej Płyty.
Paweł Nowak, akordeonista i pedagog, jest twórcą jedynego w Polsce Muzeum Akordeonu w Kościerzynie (kolekcja liczy ponad 330 instrumentów) i organizator od 2003 r. Międzynarodowego Festiwalu Akordeonowego w Sulęczynie na Kaszubach. Od kilkunastu lat, podczas marcowego Dnia Jedności Kaszubów, prowadzi ogólnopolskie wydarzenie – bicie rekordu Polski w jednoczesnej grze na akordeonach. Koncertuje w kraju i Europie; solo, z orkiestrami oraz zespołami takimi jak: Almost Jazz Group, Milonga Baltica i Klezmoret. Od 10 lat z Dorotą Lulką realizuje ceniony projekt „Piaf po polsku”. Na swoim koncie ma kilkanaście płyt. Specjalizuje się w tangu, jazzie i – charakterystycznym dla akordeonu – francuskim stylu musette. W 2016 r. został odznaczony medalem ministra kultury i dziedzictwa narodowego „Zasłużony dla Kultury Polskiej Gloria Artis”.

11 lutego 2018, niedziela g. 17.00 [T]
Najpiękniejsza muzyka filmowa – Walentynki w rytmie tanga
Śląska Orkiestra Kameralna
Szymon Morus – dyrygent