THE MEETING - CLASSIC & JAZZ - PIERWSZY KONCERT NOWEGO CYKLU!

WHEN I FALL IN LOVE
Z ogromną przyjemnością mam zaszczyt zaprosić Państwa na nowy cykl spotkań muzycznych The Meeting - classic & jazz.
W tych koncertach pragnę zwrócić uwagę na niewyczerpane dwa źródła muzyczne, które w połączeniu otwierają nowe możliwości dla muzyki improwizowanej, jaką jest muzyka jazzowa. Patrząc na historię jazzu, która miała początek w Ameryce Północnej, wyraźnie widać jak ogromny wpływ wywarło zderzenie kultur z całego świata, dając początek dla nowego rozdziału muzyki jaką jest jazz, rozwijający się do dziś.
Jest wiele kompozycji klasycznych, które są inspiracją dla muzyków improwizujących jak i odwrotnie – kompozycji jazzowych okraszanych aranżacjami o klasycznym charakterze, wykorzystującymi instrumentarium typowe dla składu orkiestr symfonicznych np. harfę, waltornię, skrzypce czy wiolonczelę.
W nadchodzącym sezonie mamy dla Państwa cztery koncerty, w których będzie można podziwiać znakomite osobowości muzyczne, jak: Mark Soskin (USA), Brian Fentress (USA), Piotr Baron (Polska), Krzysztof Herdzin (Polska), czy Dorota Piotrowska (USA).
Mark Soskin to wybitny pianista jazzowy, kompozytor, aranżer, absolwent The Berklee College of Music w Nowym Yorku. Współpracował przez 12 lat z legendą światowego jazzu – Sonnym Rollinsem, a także z całą plejadą gwiazd światowej czołówki jazzowej m.in.: Joem Hendersonem, Randym Brakerem, Billym Cobhanem, Busterem Williamsem, Eddiem Hendersonem i wieloma innymi. Brian Fentress kształcił się jako wokalista operowy i ukończył Uniwersytet w Alabamie oraz Uniwersytet of Phoenix. W 2014 r. na Uniwersytecie Muzycznym w Gdańsku jako dyrygent uzyskał stopień doktora. Jest znakomitym dyrygentem oraz wokalistą. Występował u boku Freda Hammonda (obecnej światowej gwiazdy muzyki gospel), a także BeBe and CeCE Winans oraz Arethy Franklin. Dorota Piotrowska – wybitna perkusistka jazzowa na stałe mieszkająca w Nowym Yorku, jest absolwentką The New School for jazz and Contemparary Music. Współpracowała z wybitnymi muzykami obecnej czołówki światowego jazzu, jak m.in.: Jeremy Peltz, George Garzone, Sam Newsome, Benito Gonzalesi wielu innych. Koncertowała w najsłynniejszych salach koncertowych, jak Cornegie Hall czy Lincoln Center Avery Fisher Hall. Piotr Baron to wybitny polski saksofonista pochodzący z Wrocławia. Współpracował w wieloma wybitnymi muzykami polskimi, europejskimi oraz amerykańskimi, jak m.in. Tomasz Stańko, Henryk Miśkiewicz, Piotr Wojtasik, Jan Ptaszyn Wróblewski, Ray Charles, Mark Soskin, Eddie Harrison, Ed Shuller i wielu innych. Poza tym występuje okazjonalnie z orkiestrami symfonicznymi i kameralnymi w repertuarze jazzowym, popowym a także klasycznym. Od 20 lat jest wysoko notowany przez Jazz Forum jako jeden z czołowych saksofonistów tenorowych i sopranowych. Multiinstrumentalista, pianista, kompozytor, aranżer, pedagog i producent Krzysztof Herdzin jest jednym z nielicznych, łączących z powodzeniem działalność zarówno na polu muzycznej klasyki, jak i jazzu czy popu. Dyrygował m.in. tak znakomitą orkiestrą, jak Academy of St. Martin in the Fields, z orkiestrami grał m.in. Błękitną rapsodię G. Gershwina i Koncert a-moll E. Griega. Koncertował z takimi gwiazdami jazzu, jak m.in. Maria Schneider, Richard Bona, Gil Goldstein, Gary Husband, Zbigniew Namysłowski czy Jan Ptaszyn Wróblewski, zorkiestrował nagrodzoną Oscarem muzykę Jana A.P. Kaczmarka do filmu Finding Neverland. Płytę, które nagrał jego Chopin Quintet uznano za najbardziej jazzowe opracowanie utworów Fryderyka Chopina.
Wymienieni artyści to zapowiedź naprawdę wielu wspaniałych przeżyć muzycznych.
Tworząc ten projekt (tego typu koncerty od lat są prezentowane na estradach światowych), pragnę zwrócić szczególną uwagę na połączenie dwóch stylów muzycznych i stworzyć miejsce, gdzie zawsze będzie można właśnie takich koncertów posłuchać.
Moje motto brzmi:
Muzyka – niewyczerpane źródło dające obraz Piękna Duchowego – tak bardzo potrzebnego człowiekowi w przeżywaniu życia.

Ewa Uryga

Sala koncertowa im. Karola Stryji
6 września (niedziela) 2015, g. 17.00

Wykonawcy:

Ewa Uryga - vocal, kierownictwo artystyczne
Brian Fentress - vocal
Mateusz Walach - dyrygent
Piotr Wrombel - piano
Dariusz Ziółek - bass
Grzegorz Poliszak - perkusja

Najpopularniejsze przeboje z repertuaru takich gwiazd jak Whitney Houston, Stevie Wonder, Lionel Richie, Roberta Flack oraz światowe standardy muzyki jazzowej w aranżacji Dariusza Zbocha.

Serdecznie zapraszamy!

Polecamy artykuł PORTALU KATOWICKIEGO - Jazz i klasyka  - inauguracja