TEN KONCERT WAS ZADZIWI

Hadrian Filip Tabęcki na estradzie Filharmonii Śląskiej. W piątek, 8 stycznia w koncercie nie bez kozery nazwanym Muzyka sensacyjna. Przyniesie światową muzykę filmową w stylowych aranżacjach na fortepian i orkiestrę smyczkową. Hadrian Filip Tabęcki – aranżer i solista – sięgnął po prawdziwe przeboje gatunku, z kultowych obrazów takich jak Love story, Przeminęło z wiatrem, Janosik, Ojciec Chrzestny, James Bond czy Titanic (i wiele innych). Program zawiera mnóstwo skrajnych nastrojów, jak przystało na muzykę filmową najwyższej próby. Interpretacja wielu z nich jest nie lada wyzwaniem dla wykonawców, ale obecność maestro Roberta Kabary gwarantuje najwyższą jakość artystyczną koncertu.
Wykonywanym kompozycjom będą towarzyszyły projekcje wybranych fragmentów filmowych.
Hadrian Filip Tabęcki (*1975) urodził się w Warszawie i w tamtejszym Liceum Muzycznym uczył się gry na fortepianie w klasie Marii Palmowskiej-Guz. Następnie studiował kompozycję pod kierunkiem Mariana Borkowskiego, a później Stanisława Moryto w Akademii Muzycznej (obecnie: Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina).
Zadebiutował w 1993 roku na scenie Teatru Dramatycznego w Warszawie spektaklem muzycznym Śpieszmy się kochać ludzi do wierszy księdza Jana Twardowskiego. Skomponował rock operę Krzyżacy (prapremiera 30 grudnia 2010 Warszawa, Sala Kongresowa) i operę Dzień Świra na podstawie utworu Marka Koterskiego pod tym samym tytułem (prapremiera: 29 stycznia 2012, Teatr Wielki, Poznań).
Jest autorem muzyki do filmów: Kameleon Janusza Kijowskiego i Lejdis Tomasza Koneckiego. Skomponował też muzykę do wielu przedstawień teatralnych, m.in.: Czarownic z Salem, Mistrza i Małgorzaty, Romeai Julii (Teatr im. St. Jaracza, Olsztyn); Pięknego widoku, i Pięknej pani Seidenman (Teatr TV; za muzykę drugiego z telewizyjnych spektakli kompozytor otrzymał nagrodę na festiwalu Dwa teatry; Gdynia 2003); Blue roomu (Teatr Polski, Bielsko-Biała); Who is who? (Teatr Yidishpil, Tel-Aviv, Izrael); Strasznej gospody (Teatr Żydowski, Warszawa). Na Śląsku Hadrian Filip Tabęcki dał się poznać jako twórca muzyki do Szwagierek chorzowskiego Teatru Rozrywki.
Skomponował piosenki do wierszy i tekstów m.in.: Wojciecha Młynarskiego, Zbigniewa Herberta, Wisławy Szymborskiej, ks. Jana Twardowskiego, Marcina Sosnowskiego, Jacka Bończyka, Adama Nowaka, Krzysztofa Feusette, Jana Wołka, Andrzeja Poniedzielskiego i Romana Kołakowskiego.
Pokaźna twórczość oratoryjno-kantatowa artysty obejmuje m.in. szereg oratoriów: Mszę polską wg ks. Jana Twardowskiego z tekstami księdza-poety (1998), Kantatę – Pieśń świata do tekstów Starego Testamentu (w języku hebrajskim, łacińskim, starocerkiewno-słowiańskim, niemieckim i polskim) (2000), Misterium Iniquitatis (2005), Quem Quaeritis – Misterium Drogi Krzyżowej (2006) i Polonia Semper Invicta (2008) do słów Romana Kołakowskiego, Mysterium Crucis – Siedem Ostatnich Słów Chrystusa na Krzyżu do tekstów Nowego Testamentu wg wydania ekumenicznego (2009), Zwierciadło Europy (alternatywna wersja Kantaty – Pieśni Świata z dopisanymi trzema nowymi częściami i nowymi słowami Romana Kołakowskiego; 2009) oraz Narvik. Pierwsze zwycięstwo do słów Romana Kołakowskiego (2010).
Jest Hadrian Filip Tabęcki także producentem muzycznym i aranżerem, bywa czasem reżyserem i scenarzystą. Był wieloletnim kierownikiem muzycznym festiwali w Polsce (m.in. PPA Wrocław, Festiwal Anny German – Zielona Góra, Spotkania Zamkowe – Olsztyn) oraz recitali, przedstawień muzycznych i koncertów – jak również produkcji płytowych i telewizyjnych. Nagrywa dla rozgłośni radiowych i telewizyjnych (Polskie Radio Program 3, Polskie Radio Kraków, TVP Program 1 i 2, TVP Polonia, czy dawne RTL7).
Jako pianista współtworzy zespoły Kameleon, Tango Attack i Tangata Quintet.
29 listopada br. w Warszawie odbyła się premiera nowego programu artysty – Yidische Tangos.
Jest pomysłodawcą i założycielem Stowarzyszenia Muzyka Bez Granic. (www.muzykabezgranic.eu)

8 stycznia 2016, piątek godz. 19.00 T
Muzyka sensacyjna