TANECZNIE

W piątek 6 maja naszą Śląską Orkiestrę Kameralną z dyrygenckiego podium poprowadzi nasz (będzie jurorem przyszłorocznego konkursu dyrygentów) człowiek w Waszyngtonie, maestro Piotr Gajewski. Wystąpi także utalentowana skrzypaczka Amelia Maszońska, laureatka wielu konkursów, na czele z VI Music Festival & Masterclass w Pile (Grand Prix) i 21. Międzynarodowym Konkursem Skrzypowym im. Leoša Janačka w Brnie (II nagroda i nagroda specjalna za najlepsze wykonanie utworu L. Janačka). Koncertowała już z filharmonikami śląskimi oraz z orkiestrami w Czechach, Niemczech i na Węgrzech.
Z kunsztem instrumentalistów orkiestry w koncercie tym wykorzystanie zostanie też aranżacyjny talent koncertmistrza Dariusza Zbocha. W programie znajdą się bowiem jego wersje na smyczki przebojów skomponowanych na inne składy.
Drugi z tańców słowiańskich Antonína Dvořák pochodzi z ich pierwszego zbioru opublikowanego w 1878 r. Jego spektakularny sukces zmienił status Dvořáka, który z obiecującego prowincjusza stał się kompozytorem o międzynarodowej sławie. W wirtuozowskim materiale Fantaisie brillante sur „Faust” opéra de Ch. Gounod Henryka Wieniawskiego wnoszącym niebagatelny wkład w rozwój techniki i kolorystyki skrzypcowej w pewnym momencie znajdziemy rytmy walca. Po nich – piąty z 21 tańców węgierskich Johannesa Brahmsa, opierający się na popularnym czardaszu. Ten taniec – w oryginale skomponowany w 1904 roku na skrzypce lub mandolinę i fortepian stał się też najpopularniejszym utworem włoskiego skrzypka, kompozytora i dyrygenta Vittoria Montiego, twórcy baletów, operetek, dzieł instrumentalnych i wokalnych, autora podręcznika gry na mandolinie. Finałowy utwór koncertu znany również jako Cztery pory roku w Buenos Aires to zestaw czterech kompozycji tanga skomponowanych przez Astora Piazzollę, które powstawały w różnym czasie. Astor Piazzolla wykonywał je ze sobą od czasu do czasu i teraz najczęściej wykonuje się je razem.

6 maja 2016, piątek godz. 19.00 T
Tanecznie
Śląska Orkiestra Kameralna
Piotr Gajewski – dyrygent