Sierpniowe muzykowanie

Sierpniowe muzykowanie artystów Filharmonii Śląskiej im. Henryka Mikołaja Góreckiego ma letnio-wakacyjny charakter.

Dwoma plenerowymi koncertami w Rosarium Parku Śląskiego filharmonicy przyłączają się do trzeciego już Wakacyjnego bukietu róż. Kameraliści wystąpili (na zdjęciu) w nim już 4 sierpnia, a parkowy cykl zamknie 25 sierpnia Orkiestra Symfoniczna FŚl deptakowymi przebojami Johanna Straussa i Franza Supe’go oraz symfonicznymi przebojami z oper Aleksandra Borodina i Georgesa Bizeta.

Dzień wcześniej, 24 sierpnia Śląska Orkiestra Kameralna na chorzowskim deptaku przy ul. Jagiellońskiej zaprezentuje muzykę klezmerską w aranżacjach Dariusza Zbocha. Grywana na weselach, podczas rozmaitych uroczystości i zabaw muzyka żydowska ma dzisiaj bardzo wielu miłośników. By jej posłuchać, nie musimy wybierać się na krakowski Kazimierz…

Na całkowicie odmienny rodzaj przeżyć zaprasza natomiast 25 sierpnia do Bazyliki w Panewnikach filharmoniczny Chór. Pod dyrekcją Jarosława Wolanina zaprezentuje rosyjską muzykę prawosławną. Proszę się nie bać jej XX-wiecznego rodowodu – Siergiej Rchmaninow i Alfred Schnittke to już klasycy naszego czasu, ogromnie przez słuchaczy cenieni i lubiani na całym świecie.

Zdjęcie: Tomasz Griessgraber

Rosyjska muzyka prawosławna XX wieku
Chór Filharmonii Śląskiej
Jarosław Wolanin – dyrygent, przygotowanie chóru