F.A.M.A JUBILATKA OD MALUCHA DO SENIORAPL |  EN

SYMFONICZNIE I BARDZO KLASYCZNIE

 

 

Znakomity katowicki pianista Zbigniew Raubo i zaprzyjaźniony z filharmonikami niemiecki dyrygent Volker Schmidt-Gertenbach będą gośćmi i partnerami filharmoników śląskich w piątkowym koncercie 20 marca. W programie: muzyka Siergieja Prokofiewa i Ludwiga van Beethovena.
Wielkie było zaskoczenie słuchaczy, gdy po ekstrawaganckiej, brutalnej w przeładowaniu środkami orkiestrowymi Suicie scytyjskiej Siergieja Prokofiewa usłyszeli po raz pierwszy (12 IV 1918) jego I Symfonię D-dur Klasyczną op. 25. To pełne dowcipu, przejrzyście skonstruowane z wyraziście zarysowanymi tematami, współczesne spojrzenie na muzykę Josepha Haydna i Wolfganga Amadeusa Mozarta stało się jednym z najsławniejszych i najbardziej lubianych utworów Prokofiewa. W historii nowej muzyki to jeden z najważniejszych impulsów rodzących styl neoklasyczny. Napisana na mały zespół klasycznej orkiestry dla dużych zespołów bywa przygrywką do bardziej imponujących wydarzeń. W naszym koncercie będzie to muzyka Ludwiga van Bethovena, którego pierwszą symfonię przed tygodniem prezentował triumfator ostatniego Fitelberga, Daniel Smith. Maestro Volker Schmidt-Gertenbach wybrał natomiast drugą i trzeci koncert fortepianowy.
To jedyny koncert Ludwiga van Beethovena w tonacji mollowej. Zrodził się z pomysłu wykorzystania kotła w trakcie kadencji. Nowatorska koncepcja ostatecznie przybrała nieco inną formę – z kotłem skradającym się tuż za kadencją fortepianową. Wyraźnie symfoniczny charakter i niemal wojskowa rytmika sprawiają, że dzieło znacznie przewyższa dwa koncerty wcześniejsze. Zaskakuje słuchaczy częścią powolną z przejściem mrocznej i dramatycznej tonacji c-moll w jakże odległe, serfickie E-dur. Także Largo – jak pisał Carl Czerny: musi przywoływać na myśl święte i odległe dźwięki harmonii niebiańskiej – jest całkowicie odmienne od żywiołowej części pierwszej. Jak zauważyła założycielka International Piano Quartely, Harriet Smith, to w tym utworze Beethoven wkracza na szlak późniejszych śmiałych przejść tonacyjnych.
Koncert zamknie druga symfonia mistrza z Bonn – jeden z największych paradoksów jego twórczości. To jedno z najbardziej optymistycznych i pogodnych dzieł Ludwiga van Beethovena powstało bowiem w chwili beznadziejnej rozpaczy kompozytora, targanego samobójczymi myślami, które rodziła utrata słuchu. Prokofiew w swojej Symfonii Klasycznej odniósł się do muzyki Haydna i Mozarta z perspektywy XX wieku; to było takie wyobrażenie jak komponowaliby, gdyby żyli. Druga Beethovena jest wyraźnym dowodem tego z jaką rosnącą samodzielnością poruszał się on w świecie muzyki Haydna i Mozarta jeszcze niemal w ich czasie.


20 marca 2015, piątek godz. 19.00 T, S, B
Sala koncertowa im. Karola Stryji, Filharmonia Śląska
Koncert Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Śląskiej
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej
Volker Schmidt-Gertenbach – dyrygent
Zbigniew Raubo – fortepian
Program:
Siergiej Prokofiew – I Symfonia D-dur Klasyczna op. 25
Ludwig van Beethoven – III Koncert fortepianowy c-moll op. 37
Ludwig van Beethoven – II Symfonia D-dur op. 36
 

 

 

 

Projekt "Rozbudowa Filharmonii Śląskiej w Katowicach" współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Priorytetu XI Kultura i Dziedzictwo Kulturowe, Działania 11.2 -Rozwój oraz poprawa stanu infrastruktury kultury o znaczeniu ponadregionalnym Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2007-2013.

NEWSLETTER

Chcesz być powiadamiany o nowościach ?
Zamów newsletter: