SYLWESTROWE KLIMATY

Pięć sylwestrowych koncertów przed nami. W czwartek, piątek i sobotę 28-30 grudnia żegnamy mijający rok dokładnie tak, jak Państwo najbardziej lubią. Jak i na poprzednie, tak i na tegoroczną sylwestrową galę operowo-operetkową bilety dawno zostały sprzedane. Ale też zaprosiliśmy znakomitych dla niej wykonawców. Kompetentnych.
Niech potwierdzeniem tego stwierdzenia będą ich krótkie notki biograficzne.
Znakomity tenor Rafał Bartmiński występuje również jako aktor dramatyczny. W Teatrze Telewizji zagrał w Sesji castingowej w reżyserii Krzysztofa Zanussiego oraz spektaklu Andrzeja Domalika Maria Callas- master class u boku Krystyny Jandy. Współpracuje z tak cenionymi dyrygentami, jak m.in.: Gabriel Chmura, Teodor Currentzis, Miguel Gomez-Martinez, Tomas Hanus, Mariss Jansons, Jacek Kasprzyk, Hannu Lintu, Marc Minkowski, Tadeusz Wojciechowski, Krzysztof Penderecki, Andrzej Straszyński, Antoni Wit, Tadeusz Wojciechowski oraz Alberto Zedda oraz znakomitymi reżyserami, jak: David Alden, Dmitri Czerniakow, MariuszTreliński, Jakob Messer, Michał Znaniecki, Krzysztof Warlikowski, Tomasz Konina, Andrzej Domalik, Krzysztof Zanussi, Krystyna Janda. Występuje na scenach tak renomowanych teatrów, jak: Teatr Wielki-Opera Narodowa, moskiewski Bolszoj,  Łotewska Opera Narodowa w Rydze, Oper Wiesbaden, Teatro Real w Madrycie, Opera Bastille w Paryżu, Opernhaus w Wuppertalu i wielu festiwalach (m.in. Wexford Opera Festival, International Sacred Music w Rydze, Ljubljana Festival). Na jubileuszowej gali z okazji 80. urodzin Krzysztofa Pendereckiego śpiewał w jego Credo pod batutą Valerego Giergiewa. A jest absolwentem Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach w klasie prof. Eugeniusza Sąsiadka. Laureatem III nagrody XI Konkursu Wokalnego im. Ady Sarii w Nowym Sączu oraz zdobywcą drugiej i 11 nagród pozaregulaminowych VI Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki w Warszawie (2007).
Absolwentką katowickiej uczelni jest też sopran Iwona Socha. Studiowała w klasie śpiewu solowego prof. Jana Ballarina (dyplom z wyróżnieniem). W 2002 roku ukończyła też studia na Wydziale Radiowo-Telewizyjnym Uniwersytetu Śląskiego im. Krzysztofa Kieślowskiego w Katowicach. Finalistka i laureatka krajowych i międzynarodowych konkursów wokalnych zadebiutowała na scenie opery bytomskiej rolą Małgorzaty w Fauście Charlesa Gounoda w spektaklu w ramach obchodów 60-lecia Opery Śląskiej z gościnnym udziałem Bogdana Paprockiego (2005). Solistka Opery Krakowskiej współpracuje z: Teatrem Wielkim-Operą Narodową w Warszawie, Operą Wrocławską, Teatrem Wielkim w Łodzi, Operą Śląską w Bytomiu, a także Mazowieckim Teatrem Muzycznym „Operetka” w Warszawie. Brała udział w licznych festiwalach, m.in. w: VII „Operete Kauno Pilyje” (Litwa), Festiwalu Operowym w Bydgoszczy, Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Organowej w Gliwicach, Festiwalu „Viva il canto” w Cieszynie, Festiwalu „Bravo Maestro” w Kąśnej-Dolnej, 52 Festiwalu Muzycznym w Łańcucie, 18 Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym im. K. Jamroz w Busku-Zdroju, X Jubileuszowym Festiwalu Muzyki Znanej i Nieznanej w Sosnowcu oraz Europejskim Festiwalu im. Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju i 17 Letnim Festiwalu Opery Krakowskiej (Zamek Królewski na Wawelu). Współpracowała z takimi mistrzami batuty, jak m.in.: Mirosław Jacek Błaszczyk, Łukasz Borowicz, Massimiliano Caldi, Gabriel Chmura, Jari Hämäläinen, Jacek Kaspszyk, Kazimierz Kord, Vladimir Ponkin, czy Józef Wiłkomirski. Jest laureatką Teatralnej Nagrody Muzycznej im. Jana Kiepury w kategorii „najlepsza śpiewaczka operowa” (2013).
Wychowanek prof. Jerzego Katlewicza i były stypendysta Bachakademie Stuttgart, Paweł Przytocki od września jest dyrektorem artystycznym Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina, z którą związany był już wcześniej. Jeszcze wcześniej artystycznie prowadził Filharmonię Bałtycką w Gdańsku, a nieco później stał na czele Filharmonii Krakowskiej. W roku 1990 debiutował w Filharmonii Narodowej w Warszawie, a w latach 2005-2009   był dyrygentem Teatru Wielkiego-Opery Narodowej w Warszawie, m.in. przygotowując premierę „Spartakusa” A. Chaczaturiana oraz prowadząc spektakle „Eugeniusza Oniegina” P. Czajkowskiego, „Traviaty” G. Verdiego i „Cyganerii” G. Pucciniego oraz baletowej premiery „Oniegina” w choreografii Johna Cranko. Stale współpracuje z większością orkiestr filharmonicznych w Polsce, a także z orkiestrami symfonicznymi i kameralnymi za granicą: m.in. z Budapest Concert Orchestra, Orchestra Sinfonika de Xalapa, Real Filharmonia de Galicia, Capella Istropolitana w Bratysławie, Neue Philharmonie Westfalen, Philharmonisches Staatsorchester Halle, Bilkent Symphony Orchestra w Ankarze, Filharmonia im. Janačka w Ostrawie, Filharmonia Słowacka w Bratysławie, Narodowa Orkiestra Symfoniaczna Ukrainy w Kijowie, Filharmonia Narodowa w Santiago, Filharmonia Narodowa w Zagrzebiu, New Haifa Symphony Orchestra, Buffalo Philharmonic Orchestra, Orquesta Filarmonica de Bogota, Jerusalem Symphony Orchestra, Staatsorchester Rheinische Philharmonie Koblenz, Jenaer Philharmonie. Z polskimi orkiestrami wielokrotnie występował w Niemczech, Austrii, Szwajcarii, Belgii, Holandii, Francji i Hiszpanii. Uczestniczył w międzynarodowych festiwalach: Athens Festival/1987, Musikfest Stuttgart/1988, Flanders Festival/1989, La Chaise-Dieu Festival/ 1996, Kissinger Sommer/1998, Bratislava Musik Festival/1999, Augsburger Mozartsommer /2000, Prague Spring/2001,Wratislavia Cantans/2005. Koncertował w renomowanych salach Wiednia (Musikverein), Berlina (Konzerthaus), Brukseli (Palais des Beaux-Arts), Santiago (Teatro Municipal), Paryża (Théâtre du Châtelet), Hamburga (Musikhalle) czy Bonn (Beethovenhalle).

28 grudnia 2017, czwartek g. 19.00,
29 grudnia 2017, piątek g. 17 i 20 [T] [S] [B],
30 grudnia 2017, sobota g. 17 i 20

Sala koncertowa im. Karola Stryji