STWORZENIE ŚWIATA

Arcydzieło Josepha Haydna – Stworzenie świata proponują filharmonicy śląscy w piątkowym koncercie 21 października. Dyrygować będzie czołowy maestro Izraela, Amos Talmon, a partie solowe zaśpiewają: sopran Iwona Socha, tenor Adam Zdunikowski i bas Jerzy Butryn.
Ani wcześniejsze Siedem słów Chrystusa, ani Powrót Tobiasza nie przyniosły Josephowi Haydnowi sukcesu. Oratoryjne arcydzieło stworzył dopiero podczas pobytu w Anglii, do której w 1791 roku został wszak zaproszony jako jeden z najsławniejszych ludzi epoki. Miał tam poprowadzić cykl koncertów ze specjalnie na tę okazję skomponowanymi symfoniami, później nazwanymi londyńskimi. W Londynie miał też Joseph Haydn okazję uczestnictwa w obchodach na cześć rówieśnika Bacha, Georga Friedricha Händla. Jego oratoria budziły zachwyty tysięcy angielskich słuchaczy, Haydn – nadworny kompozytor księcia Esterházego – prezentował swe utwory garstce znawców i salonowych melomanów.
Liryczno-epicki styl oratoryjny Händla, jego szeroki rozmach koncepcji, szczery liryzm i umiarkowany dramatyzm dla Jospehna Haydna stały się wielką inspiracją. Jednak jego Stworzenie świata jest oratoryjnym arcydziełem absolutnie oryginalnym. 60-letni Haydn, znajdujący się u szczytu możliwości twórczych, zaprezentował w nim pełnię muzycznego kunsztu. W Stworzeniu świata sumują się możliwości jego talentu i wiedzy.
Wyrazistą linię narracyjną oparł kompozytor na siedmiu dniach stworzenia przedstawionych w Księdze Rodzaju, tworząc dzieło monumentalne, a zarazem przystępne, przemawiające do masowego odbiorcy. Utwór składa się z trzech części. Pierwsze dwie – z trójką aniołów, jako postaciami głównymi – poświęcone są sześciu dniom stworzenia. Część trzecia. W której bohaterami są Adam i Ewa – odpoczynkowi w rajskim ogrodzie. Uduchowiony chór uzupełnia kompozycję słowami pochwały i zachwytu.
Tekst pierwotnie w języku angielskim, po powrocie do Wiednia Haydn powierzył baronowi Gottfriedowi van Swieten; ostatecznie dzieło opublikowano w dwóch językach: angielskim i niemieckim.

21 października 2016, piątek godz. 19.00 [T] [S] [B] [W]

Stworzenie świata