F.A.M.A JUBILATKA OD MALUCHA DO SENIORAPL |  EN

STWORZENIE ŚWIATA


Arcydzieło Josepha Haydna – Stworzenie świata proponują filharmonicy śląscy w piątkowym koncercie 21 października. Dyrygować będzie czołowy maestro Izraela, Amos Talmon, a partie solowe zaśpiewają: sopran Iwona Socha, tenor Adam Zdunikowski i bas Jerzy Butryn.
Ani wcześniejsze Siedem słów Chrystusa, ani Powrót Tobiasza nie przyniosły Josephowi Haydnowi sukcesu. Oratoryjne arcydzieło stworzył dopiero podczas pobytu w Anglii, do której w 1791 roku został wszak zaproszony jako jeden z najsławniejszych ludzi epoki. Miał tam poprowadzić cykl koncertów ze specjalnie na tę okazję skomponowanymi symfoniami, później nazwanymi londyńskimi. W Londynie miał też Joseph Haydn okazję uczestnictwa w obchodach na cześć rówieśnika Bacha, Georga Friedricha Händla. Jego oratoria budziły zachwyty tysięcy angielskich słuchaczy, Haydn – nadworny kompozytor księcia Esterházego – prezentował swe utwory garstce znawców i salonowych melomanów.
Liryczno-epicki styl oratoryjny Händla, jego szeroki rozmach koncepcji, szczery liryzm i umiarkowany dramatyzm dla Jospehna Haydna stały się wielką inspiracją. Jednak jego Stworzenie świata jest oratoryjnym arcydziełem absolutnie oryginalnym. 60-letni Haydn, znajdujący się u szczytu możliwości twórczych, zaprezentował w nim pełnię muzycznego kunsztu. W Stworzeniu świata sumują się możliwości jego talentu i wiedzy.
Wyrazistą linię narracyjną oparł kompozytor na siedmiu dniach stworzenia przedstawionych w Księdze Rodzaju, tworząc dzieło monumentalne, a zarazem przystępne, przemawiające do masowego odbiorcy. Utwór składa się z trzech części. Pierwsze dwie – z trójką aniołów, jako postaciami głównymi – poświęcone są sześciu dniom stworzenia. Część trzecia. W której bohaterami są Adam i Ewa – odpoczynkowi w rajskim ogrodzie. Uduchowiony chór uzupełnia kompozycję słowami pochwały i zachwytu.
Tekst pierwotnie w języku angielskim, po powrocie do Wiednia Haydn powierzył baronowi Gottfriedowi van Swieten; ostatecznie dzieło opublikowano w dwóch językach: angielskim i niemieckim.

 


21 października 2016, piątek godz. 19.00 [T] [S] [B] [W]

Sala koncertowa im. Karola Stryji, Filharmonia Śląska
Stworzenie świata
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej
Chór Filharmonii Śląskiej
Amos Talmon – mistrz batuty z Izraela
Iwona Socha – sopran
Adam Zdunikowski – tenor
Jerzy Butryn – bas
Jarosław Wolanin – przygotowanie chóru
Program:
Joseph Haydn – Stworzenie świata Hob.XXI:2
 

Projekt "Rozbudowa Filharmonii Śląskiej w Katowicach" współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Priorytetu XI Kultura i Dziedzictwo Kulturowe, Działania 11.2 -Rozwój oraz poprawa stanu infrastruktury kultury o znaczeniu ponadregionalnym Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2007-2013.

NEWSLETTER

Chcesz być powiadamiany o nowościach ?
Zamów newsletter: