F.A.M.A JUBILATKA OD MALUCHA DO SENIORAPL |  EN

STING W JAZZOWEJ INTERPRETACJI

Julia Sawicka Project to grupa składająca się z profesjonalnych muzyków, którzy swoje doświadczenie, wrażliwość muzyczną, uczucia i inspiracje potrafią połączyć w spójną całość, podając słuchaczowi muzykę pisaną przez wielkie „M”. Jest to projekt udowadniający, że jazz jest uniwersalnym językiem pozwalającym na pokonanie wszelkich barier: językowych, kulturowych, wynikających z różnorodnych doświadczeń społecznych czy politycznych, bowiem skład JSP jest iście międzynarodowy: Julia Sawicka (wokal) i Marcin Jahr (perkusja) z Polski, Roman Chraniuk (kontrabas) z Ukrainy, Hans Peter Salentin (trąbka) z Niemiec, Klaudius Kovac (fortepian) ze Słowacji oraz David Doruzka (gitara) z Czech.
Dwa lata po premierze debiutanckiej płyty „Breathing Space”, ukazała się kolejna- „Sting. Fields of soul.” z podtytułem, który wyjaśnia wszystko : „Niekonwencjonalne wykonania znanych utworów Stinga”. Zmierzenie się grupy z utworami muzycznego giganta, mimo że wydawałoby się być przedsięwzięciem karkołomnym i niebezpiecznym, zaowocowało albumem, od którego nie można się uwolnić. Ryszard Gloger w swojej recenzji dla „Jazz Forum” napisał: W tym przypadku chodzi o nadanie wybranym piosenkom Stinga wspólnego charakteru, zakreślenie obszaru impresyjnej swobody i wytyczenie granic dynamiki. Klimat muzyki na tej płycie wyznacza element przestrzenności. Niemal w każdej recenzji pojawiał się motyw tak potrzebnych współczesnemu człowiekowi przestrzeni, odpoczynku, ukojenia, zanurzenia się w pięknej harmonii, otoczenia się pełną klasy i kultury muzyką. Dobrze znane publiczności na całym świecie utwory ukazano w zupełnie innym świetle, przez co nabrały innego wyrazu, wydają się dotykać innych obszarów ludzkiej wrażliwości, docierać bardziej, głębiej.
Po sukcesie pierwszej trasy koncertowej promującej „Sting. Field sof soul.” muzycy postanowili ubogacić kolejne koncerty i przedstawić publiczności materiał z albumu w towarzystwie Lwowskiej Akademickiej Orkiestry Symfonicznej. Aranżacji utworów na instrumenty smyczkowe dokonał Wojciech Olszewski, a pomysł odkrycia jazzujących utworów Stinga symfonicznie okazał się być kolejnym sukcesem.
Lwowska Akademicka Orkiestra Symfoniczna składa się z najlepszych muzyków młodego pokolenia, grających we Lwowskiej Państwowej Akademii Muzycznej im. Mykoły Łysenki. Tradycja formowania się LAOS przy Akademii Muzycznej sięga aż 1852 roku. Od tego czasu współpracują z nią wybitni muzycy znani na światowych scenach, w jej skład wchodzą laureaci wielu konkursów międzynarodowych, a w swoim dorobku orkiestra ma liczne nagrody zdobyte na festiwalach muzycznych na Ukrainie oraz nagrania dla TV. W swoim repertuarze Lwowska Orkiestra Kameralna posiada utwory między innymi D. Szostakowicza, E. Elgara, J. Sibeliusa, A. Dvorzaka, B.Latoszyńskiego, M. Ravela, jak również współczesnych kompozytorów ukraińskich. Obecnie Lwowską Akademicką Orkiestrę Symfoniczną prowadzi wybitna pedagog Zinaida Ostafijczuk
Julia Sawicka : „Mam nadzieję, że słuchacze odnajdą w naszej muzyce przestrzeń, świeżość powietrza i szczerość. Muzyka mówi o życiu, uczuciach, o nas samych. Muzyka odzwierciedla duszę, więc także i nastrój. Muzyka to przede wszystkim emocje.”

Projekt "Rozbudowa Filharmonii Śląskiej w Katowicach" współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Priorytetu XI Kultura i Dziedzictwo Kulturowe, Działania 11.2 -Rozwój oraz poprawa stanu infrastruktury kultury o znaczeniu ponadregionalnym Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2007-2013.

NEWSLETTER

Chcesz być powiadamiany o nowościach ?
Zamów newsletter: