SPOTKANIE AUTORSKIE: MACIEJ TOMASIEWICZ. POLAK I EUROPEJCZYK

Tę opinię o młodym dyrygencie będzie można sprawdzić w sobotę 10 maja, w którą proponujemy spotkanie z artystą i koncert pod jego batutą. W tym pomyśle spotykają się dwa artystyczne projekty.
Jako beneficjent europejskich środków na modernizację naszej siedziby, świętujemy dziesięciolecie przystąpienia Polski do Unii Europejskiej w ramach Dni Otwartych (8-10 maja). Jest również inny ważny powód do obchodów: w ramach naszych działań muzycznych realizujemy program Dyrygent-rezydent, realizowany ze środków Instytutu Muzyki i Tańca, którego celem jest prezentacja i promocja młodych polskich dyrygentów, często też umożliwienie ich debiutu, a przede wszystkim – stworzenie możliwości nabywania praktyki wykonawczej w kontakcie z zawodowym zespołem orkiestrowym. W sezonie 2013/2014 naszym Dyrygentem – rezydentem został Maciej Tomasiewicz.

Okazją do jego poznania będzie zaplanowane na 10 maja, o godz. 13.30 w Kawiarni (IVp.) spotkanie autorskie.

Skrzypek, absolwent katowickiego „Karłowicza”, dyrygenturę studiuje u Szymona Bywalca w katowickiej Akademii Muzycznej. Dyplomowy koncert wieńczący studia I stopnia poprowadził w czerwcu 2012 roku z muzykami Filharmonii Śląskiej. Był uczestnikiem kilku kursów mistrzowskich, m. in. Michaela Dittricha w Budapeszcie, gdzie w drodze konkursu otrzymał II nagrodę. Współpracował z Jackiem Kaspszykiem jako II dyrygent podczas wykonania Das klagende lied Gustava Mahlera z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach. Dotychczas prowadził koncerty m. in. z Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej, Śląską Orkiestrą Kameralną, Akademicką Orkiestrą Kameralną, Silesian Art Ensemble oraz Młodzieżową Orkiestrą Symfoniczną im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Współpracował także jako skrzypek i dyrygent z Orkiestrą Kameralną Archetti.
Pełniąc rolę dyrygenta-asystenta, wystąpił z Szymonem Bywalcem i Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach w utworze Dariusza Przybylskiego – Katabasis. Wykonanie to zostało zarejestrowane na płycie CD Szaleństwo koncertowania, wydanej jako dodatek do czasopisma Twoja muza. Jako dyrygent-rezydent FŚl współtworzył programy kilku koncertów i kilka z nich poprowadził. W ten nadzwyczajny unijny weekend rezydencki projekt zamykamy koncertem Śląskiej Orkiestry Kameralnej pod dyrekcją naszego Gościa. W programie znalazły się utwory bardzo lubiane przez słuchaczy. Zapraszamy.

Spotkanie autorskie: 10 maja 2014, Kawiarnia IV piętro, godz. 13.30

Koncert w ramach ogólnopolskich obchodów 10. rocznicy wejścia Polski do Unii Europejskiej

10 maja 2014, sobota godz. 18 A

Śląska Orkiestra Kameralna
Maciej Tomasiewicz – dyrygent
Dariusz Zboch – skrzypce
Artur Jaroń – fortepian
Grażyna Bacewicz – Divertimento
Felix Mendelssohn-Bartholdy – Koncert podwójny d-moll na skrzypce i fortepian
Mieczysław Karłowicz – Serenada op. 2

Program "Dyrygent-rezydent"

Zainicjowany przez Instytut Muzyki i Tańca program „Dyrygent – rezydent” ma na celu prezentację i promocję młodych polskich dyrygentów oraz umożliwienie im debiutu i nabywania praktyki wykonawczej w kontakcie z zawodowym zespołem orkiestrowym. Dyrygentem – rezydentem Filharmonii Śląskiej w sezonie 2013/ 2014 jest Maciej Tomasiewicz.