SOYOUNG YOON NA ROZPOCZĘCIE SEZONU

Sibelius i Prokofiew na rozpoczęcie sezonu

Orkiestra Symfoniczna i Chór Filharmonii Śląskiej zainaugurują 71. sezon artystyczny koncertem 18 września. Naszym artystom towarzyszyć będą znakomite solistki: laureatka I nagrody XIV Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. H. Wieniawskiego, Soyoung Yoon oraz Bernadetta Grabias, solistka Teatru Wielkiego w Łodzi i laureatka konkursów wokalnych m.in. III nagrody na Queen Elisabeth International Music Competition of Belgium (2008).
Soyoung Yoon rozpoczęła grę na skrzypcach w wieku 5 lat. Szybko zaczęła wygrywać konkursy, co uczyniło ją sławną w Korei, skąd pochodzi. Wkrótce zaczęła podbijać sceny międzynarodowe. Na swoim koncie ma zwycięstwo w trzech najbardziej prestiżowych konkursach skrzypcowych świata - konkursu w Indianapo­lis (2010), konkursu Królowej Elżbiety w Brukseli (2009) oraz konkursu Czajkowskiego w Moskwie (2007). Występowała z wieloma znakomitymi orkiestrami jako solistka, ale można ją zobaczyć także w roli kameralistki - jest członkiem zuryskiego Stradivari Quartet.
W wykonaniu tej niezwykle zdolnej młodej skrzypaczki usłyszymy Koncert skrzypcowy d-moll op. 47 Jeana Sibeliusa, wykonywany przez artystkę podczas konkursu im. H. Wieniawskiego.
Drugą propozycją na ten wieczór będzie kantata na mezzosopran, chór i orkiestrę Siergieja Prokofiewa Aleksander Newski. Jest to skrócona wersja muzyki filmowej stworzonej przez kompozytora do filmu Siergieja Eisensteina o tym samym tytule. Skrócenie wcale nie ujmuje utworowi, ponieważ usunięte fragmenty to wymagane przez obraz powtórzenia, czy przedłużenia materiału muzycznego, które zależą od pokazywanych aktualnie scen. Partie wokalne utworu wykona Bernadetta Grabias.

Jean Sibelius - Koncert skrzypcowy d-moll op. 47
Siergiej Prokofiew - Kantata Aleksander Newski op. 78

FILHARMONIA ŚLĄSKA. CHOPIN, HAENDEL, POP i JAZZ - poleca wyborcza.pl

DYREKTOR PROF. MIROSŁAW JACEK BŁASZCZYK o 71. sezonie artystycznym Filharmonii Śląskiej, rozmowa na antenie TVP Katowice /ok. 9 minuty/