SMYCZKI PEŁNE TEMPERAMENTU

Osiemnasto- i dziewiętnastowieczną muzykę wielkich mistrzów na orkiestrę smyczkową proponują Śląska Orkiestra Kameralna i znakomity krakowski skrzypek, często prowadzący orkiestry od pulpitu, Wiesław Kwaśny, w koncercie zaplanowanym na sobotę, 5 kwietnia. To będzie interesujące koncertowe dopełnienie pierwszego z naszych, pełnych różnorodnych atrakcji dni otwartych Jestem filharmaniakiem.

To muzyczne spotkanie rozpocznie muzyka genialnego Wolfganga Amadeusa Mozarta. Po jego Adagiu i fudze c-moll KV 546 Kameralna wykona młodzieńczą II Sinfonię D-dur na orkiestrą smyczkową nieziemskiego chłopca – jak nazwał kompozytora grający z nim na fortepianie wielki romantyczny poeta Johan Wolfgang Goethe – Felixa Mendelssohna. W I Sonacie G-dur odkryjemy inne oblicze arcymistrza mistrza Gioacchina Rossiniego, a na finał koncertu wysłuchamy słynną Serenadę C-dur op. 48 Piotra Czajkowskiego. Uważana jest za jego najbardziej pogodny utwór. Sam nazwał ją utworem od serca. Ta serenada zaprzecza stereotypowi Czajkowskiego jako twórcy jedynie fatum i rozpaczy. Soczysta i zarazem lekka i płynna, może jedynie w finale elegijnej części trzeciej przynosi nuty melancholijnego nastroju.

5 kwietnia 2014, sobota godz. 18 A
    Smyczki pełne temperamentu