ŚLĄSKA ORKIESTRA KAMERALNA Z SAKSOFONEM

Kwiecień – plecień, to i my przeplatamy. Wczorajszy koncert symfoników i dyplomantów AM z przedwczorajszą dawką chóralistyki i spotkaniem twórcy marki Chóru Filharmonii Śląskiej, prof. Jana Wojtachy. Dzisiejsze, 11 kwietnia, muzyczne spotkanie naszej kameralnej z saksofonistą pięciokrotnie nominowanym i zdobywcą Fryderyka 2014, Pawłem Gusnarem poprzedza natomiast jutrzejszy nadzwyczajny autorski recital organowy Józefa Skrzeka. Róże są oblicza muzyki…
W sobotę 11 kwietnia o godz. 18 zapraszamy na wspólny koncert Śląskiej Orkiestry Kameralnej z urodzonym w Sosnowcu Pawłem Gusnarem – jednym z nielicznych saksofonistów, który z powodzeniem łączący działalność na polu muzyki klasycznej, jazzowej i rozrywkowej, od wielu lat współpracującym z orkiestrami Adama Sztaby, Zygmunta Kukli, Tomasza Szymusia, z Krzysztofem Herdzinem i Tomaszem Filipczakiem oraz z wieloma orkiestrami symfonicznymi, NOSPR, Filharmonią Narodową i Sinfonią Varsovią na czele.
Jest Paweł Gusnar wielkim propagatorem muzyki współczesnej. Prawykonał wiele utworów współczesnych, m.in. M. Bembinowa, A. Cieślaka, G. Duchnowskiego, A. Dutkiewicza, K. Herdzina, A. M. Huszczy, A. Karałowa, K. Knittla, B. Konowalskiego, P. Łukaszewskiego, M. T. Łukaszewskiego, P. Mossa, K. Pendereckiego, Z. Penherskiego, M. Pokrzywińskiej, D. Przybylskiego, B. K. Przybylskiego, W. Ratusińskiej, M. Sawy, B.Schaeffera, E. Sikory czy A. Gronau Osińskiej. Jego płyta Saxophone Varie – nowe oblicza polskiej muzyki saksofonowej, zdobyła Fryderyka 2014 w kategorii muzyka kameralna, a nominowana tez była w kategorii najwybitniejsze nagranie muzyki polskiej zaś sam muzyk pretendował do tytułu artysta roku. Dużym wyróżnieniem była również nominacja do nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej 2014, w kategorii osobowość roku.
W koncercie ze Śląską Orkiestrą Kameralną spotkamy się z Pawłem Gusnarem w utworze Aleksandra Głazunowa. Pierwsze zaskoczenie, bo mało kto z saksofonem kojarzy Aleksandra Głazunowa, który stworzył w symfonice rosyjskiej styl monumentalny. A to przecież finałowe fugato jego Koncertu na saksofon i orkiestrę smyczkową z ostatniego, paryskiego okresu twórczości cechują wyszukane technicznie i subtelniejsze, niż dotąd w jego muzyce, odcienie ekspresji.
Sama Śląska Orkiestra Kameralna pod batutą Roberta Kabary wykona w tym koncercie siódmą z trzynasty smyczkowych symfonii Felixa Mendelssohna, jakie skomponował w wieku zaledwie kilkunastu lat oraz stanowiącą wyłom w koncepcji kwartetu smyczkowego, Wielką fugę B-dur Ludviga van Beethovena. Kompozytor w ostatnich latach swej twórczości zwrócił się do form polifonicznych, a konkretnie do fugi, która zaistniała w jego ostatnich sonatach fortepianowych i w ostatnich kwartetach smyczkowych, uznawanych za najwyższe osiągnięcie w dziejach europejskiej kameralistyki. W opus 133. Kompozytor formę fugi rozbudowuje, wzbogaca elementami typowymi dla sonaty. Niejako sumują swą twórczość w syntezie form.

11 kwietnia 2015, sobota godz. 18.00 T, K
Koncert Śląskiej Orkiestry Kameralnej