ŚLĄSKA ORKIESTRA KAMERALNA KOŃCZY SEZON

Przebojowo kończy sezon Śląska Orkiestra Kameralna pod batutą Roberta Kabary. W programie jej koncertu 14 czerwca znajdą się bowiem: Benjamina Brittena Wariacje na temat Franka Bridge'a, elegijne, arcyśpiewne Adagio na smyczki Samuela Barbera oraz jedno z najwybitniejszych dzieł Sir Andrzeja Panufnika – Koncert skrzypcowy, którego partię solową zagra sam dyrygent. Robert Kabara w swym dorobku ma płytowe nagranie tego utworu dla wytwórni DUX. Utworem tym zwracamy uwagę, iż 24 września minie 100. rocznica urodzin Andrzeja Panufnika (1914-1991), jednego z najwybitniejszych kompozytorów polskich, obdarzonego szlachectwem przez brytyjską królową Elżbietę II.
Zdecydowanie bardziej znany i popularny jest poza krajem. Wpływ na to miał 22-letni okres całkowitego przemilczenia osoby kompozytora i jego twórczości po osiedleniu się Andrzeja Panufnika w 1954 roku w Anglii. Ten niechlubny czas mamy za sobą, możemy odrabiać zaległości. W naszej filharmonii pierwszym wykonanym utworem Andrzeja Panufnika była (5 X 1948) jego Uwertura uroczysta, skomponowana w 1942 roku i odtworzona po wojnie, podczas której partytury wczesnych dzieł kompozytora spłonęły. Koncert skrzypcowy Andrzej Panufnik skomponował w 1971 roku na prośbę i dla Sir Yehudi Menuhina. Dla wyeksponowania gry tak znakomitego solisty użył orkiestry złożonej wyłącznie z instrumentów smyczkowych, a linii melodycznej partii solowej nadał niezwykłą śpiewność.

14 czerwca 2014, sobota godz. 18 A
Śląska Orkiestra Kameralna kończy sezon