F.A.M.A JUBILATKA OD MALUCHA DO SENIORAPL |  EN

SKALDOWIE JAZZOWO
I SYMFONICZNIE

 

Filharmoniczni symfonicy i Trio Wojciecha Gogolewskiego w piątek 2 lutego zapraszają na koncert „Skaldowie na jazzowo”. Na karnawał to znakomita propozycja, w której klasyka spotyka się z jazzem i rockiem, zwłaszcza, gdy przypomnimy sobie, że założyciel Skaldów, Andrzej Zieliński jako pierwszy w Polsce obok typowego dla rocka składu instrumentalnego zastosował również sekcje smyczkową, romantycznie brzmiący fortepian czy wysokie rejestry trąbek.
Jak zauważył Wojtek Gogolewski, który poprowadzi też orkiestrę, projekt  „Medytacje wiejskiego listonosza jazzowego” jest hołdem oddanym najciekawszej i najlepszej polskiej grupie rockowej późnych lat 60. i 70. Bazując na niewyczerpanych źródłach pomysłów Andrzeja Zielińskiego dokonał transkrypcji  piosenek Skaldów na trio jazzowe.  Harmonia i rytmika oryginalnych wykonań, trafiając na jazzowy grunt, samoczynnie poddała się innemu feelingowi i czasom. Utwory takie jak „Cała jesteś w skowronkach”, „Medytacje wiejskiego listonosza” czy „Kulig” to dzieła zasługujące od dawna na obecność na czele listy najczęściej granych standardów.
Do projektu zaprosił wybitnych muzyków, realizujących swoje zadania z największą rzetelnością, feelingiem i kulturą. Adam Lewandowski jest perkusistą, któremu znaczenie słowa „time” jakby wszczepiono pod skórę. Paweł Pańta to wspaniały muzyk, improwizator i melodyk.  
Wieczór rozpocznie uwertura „Okna wystawowe ulicy Piotrkowskiej” – 10 miniatur symfonicznych, napisanych specjalnie przez Wojciecha Gogolewskiego jako wstęp do koncertu. Potem pojawi się 10 utworów Andrzeja Zielińskiego w wykonaniu Trio Wojciecha Gogolewskiego i orkiestry symfonicznej: „Prześliczna wiolonczelistka”, „Cała jesteś w skowronkach”, „Uciekaj, uciekaj”, „Wspólny jest nasz świat”, „Z kopyta kulig rwie”, „Życzenia z całego serca”, „Mateusz IV”, „Piosenka o Zielińskiej”, „Dopóki jesteś” i „Medytacje wiejskiego listonosza”.
Wojciech Gogolewski – pianista i kompozytor jest absolwentem Wydziału Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach, laureatem konkursów Improwizacji Jazzowej w Katowicach, Jazz nad Odrą we Wrocławiu, Jazz Juniors w Krakowie oraz zdobywcą Klucza do Kariery na Pomorskiej Jesieni Jazzowej. Znakomicie spisuje się zarówno jako lider wielu swoich zespołów, takich jak np. No Smoking czy Kwartet Wojciecha Gogolewskiego, jak również w roli muzyka sesyjnego. Grał m.in. w zespole Zbigniewa Namysłowskiego Air Condition, z którym objechał niemal cały świat, grając m.in. w klubach jazzowych Szwecji, Niemiec, Francji i Holandii, jak również podczas dużych międzynarodowych festiwali jazzowych, np. Pori Jazz w Finlandii, Montreal Jazz Festival w Kanadzie czy Jazz Jamboree w Warszawie. W latach 1988-98 mieszkał w Niemczech, gdzie pracował w studiach nagraniowych (nagrał około 200 płyt) oraz grał koncerty w klubach jazzowych z różnymi formacjami. Jest również znakomitym kompozytorem i aranżerem, zarówno muzyki jazzowej, jak i rozrywkowej. Kompoznuje m.in. dla Mieczysława Szcześniaka, Haliny Frąckowiak i Michała Bajora. Zilustrował muzycznie 20 przedstawień teatralnych. Pisząc muzykę do filmów, współpracował z Jerzym Antczakiem, Piotrem Szulkinem, Feliksem Falkiem. Aranżował również utwory na  płytę Vanessy Mae z 1999 roku oraz jest autorem instrumentacji na orkiestrę utworów Fryderyka Chopina do filmu Jerzego Antczaka „Chopin – pragnienie miłości”.
 

2 lutego 2018, piątek g. 19.00 [T] [S] [B]
Sala koncertowa im. Karola Stryji, Filharmonia Śląska 
Skaldowie na jazzowo
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej
Wojciech Gogolewski – fortepian, aranżacje, prowadzenie orkiestry
Paweł Pańta – kontrabas, gitara basowa
Adam Lewandowski – perkusja, cajon
W programie: uwertura „Okna wystawowe ulicy Piotrkowskiej” Wojciecha Gogolewskiego oraz 10 utworów Andrzeja Zielińskiego:
  1. Prześliczna wiolonczelistka
  2. Cała jesteś w skowronkach
  3. Uciekaj, uciekaj
  4. Wspólny jest nasz świat
  5. Z kopyta kulig rwie
  6. Życzenia z całego serca
  7. Mateusz IV
  8. Piosenka o Zielińskiej
  9. Dopóki jesteś
10. Medytacje wiejskiego listonosza
Projekt "Rozbudowa Filharmonii Śląskiej w Katowicach" współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Priorytetu XI Kultura i Dziedzictwo Kulturowe, Działania 11.2 -Rozwój oraz poprawa stanu infrastruktury kultury o znaczeniu ponadregionalnym Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2007-2013.

NEWSLETTER

Chcesz być powiadamiany o nowościach ?
Zamów newsletter: