ROZSMAKUJ SIĘ W MUZYCE CZYLI

Z Rapsodią Lubomira Różyckiego na przystawkę

Pierwsze spotkanie Filharmonii konesera w naszej nowej sali kameralnej za nami. Miłą niespodziankę zrobili utytułowana polska skrzypaczka Magdalena Rezler, muzykalny młody wiolonczelista Antoine Billet i wytrawny pianista Aziz Kortel, tworzący Trio Manaz, którzy rozpoczęli swój program od muzycznej przystawki. Okazała się nią, wcześniej w programie nie zapowiadana Rapsodia Lubomira Różyckiego (1883-1953), po wojnie związanego z Katowicami. Jak zauważyła pani Maryla Renat, wyborna przewodniczka słuchaczy po prezentowanym programie, tą niespodzianką Trio Manaz chciało zwrócić uwagę piękne polskie dzieło muzyki kameralnej kompozytora nieco zapoznanego. Zasadniczy program naszego muzycznego salonu wypełniły dwa utwory: Trio fortepianowe op. 70 Ludwiga van Beethovena i Trio d-moll op. 63 nr 1 Roberta Schumanna. Były bisy.
Po arcyciekawej muzycznej części spotkania wszyscy słuchacze udali się do filharmonicznej, podniebnej kawiarni Fermata. Oczywiście – wraz z artystami i ich sponsorem Rogerem Adamkiem z katowickiego salonu RCM, oferującego najnowocześniejszy sprzęt muzyczny HI-END, oraz z właścicielami chorzowskiej Restauracji Czerwona, którzy ufundowali poczęstunek podczas towarzyskiej części Filharmonii konesera. Tu też wodzirejem była dr Maryla Renat. Możliwość porozmawiania z artystami najłacniej podchwycili najmłodsi koneserzy dobrej muzyki, ciekawi m.in. tego na jakim instrumencie grała Magdalena Rezler (współczesnego lutnika niemieckiego), jak dochodzi się do kunsztu, jaki reprezentowali wykonawcy, jakimi drogami dochodzi się do jedności wyraźnych osobowości tworzących Trio Manaz. Przed deserem kulinarny mistrz z Czerwonej zademonstrował niecodzienny sposób parzenia kawy. Jej smak możemy poznać w lokalu przy ul. Sienkiewicza 8 w Chorzowie.