RECITAL ROMANA PERUCKIEGO

Pierwszy ze stałych recitali organowych

Pierwsze recitale zaproponowaliśmy w wakacje. Od wiosny mamy organy, w sali koncertowej pierwsze na Śląsku. Stąd regularna propozycja ukazania walorów nowego instrumentu, zbudowanego przez renomowaną firmę Karl Schuke Berliner Orgelbau Werkstatt według projektu prof. Juliana Gembalskiego. Pojawił się więc w filharmonicznej ofercie nowy, niedzielny abonament: Regnum organum. Obok samego brzmienia króla instrumentów ten abonament ma przedstawić galerię jego wirtuozów i bogactwo dzieł na organy pisanych. Pieczę nad doborem oferty artystycznej powierzyliśmy wytrawnemu znawcy tematu, wychowankowi Juliana Gembalskiego, prof. Władysławowi Szymańskiemu. Zaprosił do nas uznanych wirtuozów polskich i zagranicznych oraz śląskich organistów, wartych poznania. Jako pierwszy pojawi się w niedziel 28 września Roman Perucki, wielki wirtuoz, organista katedry oliwskiej i zarazem dyrektor Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku, któremu towarzyszyć będzie znakomity flecista, przez śląską publiczność bardzo ceniony i lubiany Łukasz Długosz.
Roman Perucki koncertuje w kraju i za granicą (cała Europa, USA, Japonia, Australia, Ameryka Południowa). Zagrał już ponad 2000 recitali, m.in. w słynnych katedrach Narodu w Brukseli, Notre Dame w Paryżu, w Gandawie, na nowym instrumencie katedry lozańskiej, czy słynnych organach katedry w Rydze. Jest jurorem m.in. Międzynarodowego Konkursu Organowego w Kaltern (Włochy), Opavie (Czechy), w Paryżu, Petersburgu i Kaliningradzie (Rosja) oraz dyrektorem i jurorem Międzynarodowego Konkursu Muzyki Organowej im. J.P. Sweelincka w Gdańsku. Prowadzi kursy mistrzowskie w Niemczech, Rosji, Francji, Meksyku oraz wykłady w uczelniach i szkołach muzycznych na terenie Polski. Dokonał licznych nagrań dla: Polskiego Radia i Telewizji, NDR, telewizji brytyjskiej, słowackiej i innych. Nagrał 28 płyt.
Artysta na pierwszy recital na naszych filharmonicznych organach wybrał szeroki wachlarz utworów od Jana Sebastiana Bacha po… Wojciecha Kilara.

28.09.2014 godz. 17:00  T, O Sala koncertowa im. Karola Stryji

Wykonawcy: