RECITAL ANDRESA UIBO

Na pierwszy z naszych tegorocznych Filharmonicznych wieczorów organowych w ostatnia niedzielę stycznia Władysław Szymański zaprosił czołowego organistę estońskiego Andresa Uibo.

Andres Uibo jest przede wszystkim znany jako jeden z najlepszych organistów estońskiej sceny muzycznej. Od 1980 roku koncertuje w Estonii, Łotwie, Litwie, w niemal wszystkich ośrodkach muzycznych byłego Związku Radzieckiego, a także w Austrii, Finlandii, Włoch, Japonii, Holandii, Norwegii, Polski, Szwecji , Francji i Szwajcarii. Ceniony jest także jako kompozytor. Pisze utwory organowe, symfoniczne, dla chórów i na różnorodne składy kameralne. Jego organowy utwór Potem zobaczyłem... zdobył pierwszą nagrodę w konkursie nowych kompozycji w Tallinie (2003) i został uznany za najlepszy przez publiczność. Utwory Andresa Uibo wykonywane były w Europie, USA, Azji, Rosji i innych krajach.
Artysta jest absolwentem Konserwatorium w Tallinie (1981, pedagogika muzyczna oraz organy w klasie Hugo Lepnurma). Studiował również dyrygenturę chóralną pod nadzorem Lembit Verlin. Jako stypendysta studiował też w Akademii Muzycznej w Lubece u Hansa Gebharda.
Od 1981 roku, Andres Uibo jest organistą kościoła św. Mikołaja w Tallinie, a od 1996 roku pełni funkcję menedżera i producenta Państwowego Instytutu Eesti Kontsert. W 1994 roku rozpoczął pracę pedagogiczną, prowadząc klasę organów w Estońskiej Akademii Muzyki i Teatru. Tytuł profesora uzyskał w 2005 roku. Wśród jego najbardziej znanych uczniów są: Aare-Paul Lattik, Ulla Krigul, Pille Metsson, Jaanus Torrim i Rein Kalmus.
Bywa jurorem wielu konkursów krajowych i międzynarodowych.
W 1987 roku zainicjował coroczne Festiwale Organowe w Tallinie.
Nagrał 33 płyty.

Zapowiedź koncertu w TVP KATOWICE (4;23) tutaj

31 stycznia 2016, niedziela godz. 17.00 T / O
Filharmoniczne wieczory organowe
Andres Uibo (Estonia) – organy
Władysław Szymański – kierownictwo artystyczne
W programie muzyka Dietricha Buxtehude’go, Johanna Sebastiana Bacha, Erkki-Svena Tüüra, Andresa Uibo.