RAVEL PIANO DUO W FILHARMONII KONESERA

W Filharmonii Konesera podczas IV Katowickich Dni Henryk Mikołaja Góreckiego w sobotę 26 listopada pojawi się jeden z czołowych polskich duetów fortepianowych – Ravel Piano Duo czyli Agnieszka Kozło i Katarzyna Ewa Sokołowska. Duet kształcił się pod kierunkiem prof. Mai Nosowskiej w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie oraz w klasie mistrzowskiej duetu Hansa-Petera Stenzl i Volkera Stenzl w Hochschule für Musik und Theater Rostock, gdzie w 2005 r. uzyskał dyplom studiów koncertowych (Konzertexam) z najwyższym odznaczeniem. Na artystyczny rozwój zespołu miały wpływ ponadto spotkania z tak wybitnymi artystami, jak: Jan Ekier, Alexander Tamir, Bracha Eden, Berndt Goetzke, Leonard Hokanson, Tomasz Herbut, Kwartet Camerata. Duet jest laureatem wielu konkursów muzycznych m.in: Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w Marcopoulo/Grecja (III nagroda – I i II nie przyznano), XI Międzynarodowego Konkursu Duetów Fortepianowych im. F. Schuberta w Jeseniku/Czechy (I nagroda oraz nagroda specjalna za wykonanie utworu Franciszka Schuberta), Międzynarodowego Konkursu Muzyki XX i XXI wieku im. Valentina Bucchiego w Rzymie (II nagroda).
Artystki prowadzą ożywioną działalność koncertową, występując w Polsce i niemal całej Europie. Obszerny repertuar zespołu obejmuje kompozycje na cztery ręce i dwa fortepiany od epoki baroku do czasów obecnych. Duet ma na swoim koncie wiele prawykonań oraz kilka wydawnictw płytowych. Szczególne zainteresowanie muzyką francuską zaowocowało wydaniem płyty z utworami G. Fauré, C. Debussy’ego, M. Ravela i F. Poulenca. Najnowsza płyta duetu Polski kalejdoskop z muzyką polską na 4 ręce zdobyła Fryderyka 2016. Wydaje się, że i program naszego koncertu Agnieszki Kozło i Katarzyny Ewy Sokołowskiej byłby świetnym materiałem na płytę. Może zechce zachęcić do jej nagrania gość specjalny tego koncertu – prof. dr hab. Eugeniusz Knapik. Jeśli dodać – pianista, kompozytor, pedagog, wychowanek Henryka Mikołaja Góreckiego – wszystko staje się jasne.

26 listopada 2016, sobota godz. 16.00 [Q]
Sala kameralna Filharmonii Śląskiej
Fenomen, żywioł, tajemnica
IV Katowickie Dni Henryka Mikołaja Góreckiego