PREMIERA OSTATNIEJ KOMPOZYCJI JÓZEFA ŚWIDRA

W niedzielę 11 grudnia w Sali koncertowej katowickiej Akademii Muzycznej odbędzie się koncert, na który wspólnie zapraszają trzej profesorowie – Władysław Szymański, JM Rektor AM, Andrzej Kowalczyk, JM Rektor Uniwersytetu Śląskiego i Mirosław Jacek Błaszczyk, dyrektor Filharmonii Śląskiej. Wspólne przedświąteczne muzykowanie dedykowane będzie pamięci zmarłego w 2014 roku kompozytora Józefa Świdra. Najpierw jego chóralne utwory a cappella wykona Chór Uniwersytetu Śląskiego Harmonia pod batutą Izabeli Zieleckiej-Panek. Potem filharmonicy pod batutą Mirosława Jacka Błaszczyka wespół z Harmonią, Chórem dziecięcym Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I st. im S. Moniuszki i solistami – Anną Ogińską (sopran), Katarzyną Ćwiek (alt), Oskarem Jasińskim (tenor) i Maciejem Gorczyczyńskim (bas-baryton) po raz pierwszy w Polsce wykonają ostatni utwór Józefa Świdra – Singet dem Herrn ein Neues Lied (Śpiewajcie Panu pieśń nową). Ten niezwykły wieczór będzie okazją także dla wspólnego kolędowania i złożenia sobie życzeń na Boże Narodzenie i Nowy Rok.
Józef Świder (ur. 19 sierpnia 1930 w Czechowicach-Dziedzicach, zm. 22 maja 2014 w Katowicach) był kompozytorem i pedagogiem. Skomponował m.in. 6 oratoriów i 3 opery oraz bardzo wiele różnorodnych utworów chóralnych, także dla dzieci. Z jego dorobku instrumentalnego dobrze w pamięci zapisują się m.in. Suita na akordeon i orkiestrę oraz koncerty gitarowy i fortepianowy.
Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Katowicach (kompozycję pod kierunkiem Bolesława Woytowicza, fortepian w klasie Stefanii Allinówny i teorię muzyki u Adama Mitschy), zaś studia uzupełniające odbył w Accademia di Santa Cecilia w Rzymie u Goffredo Petrassiego. Od roku 1952 nauczał kompozycji i teorii muzyki w katowickiej Akademii Muzycznej, gdzie przez szereg lat pełnił funkcje: dziekana, kierownika Katedry i prorektora. Jego uczniami byli m.in. Aleksander Lasoń, Julian Gembalski, Andrzej Dziadek i Wiesław Cienciała. Był też profesorem Uniwersytetu Śląskiego, filii w Cieszynie, gdzie w latach 1985–1999 kierował Instytutem Pedagogiki Muzycznej. Od roku 1984 był także profesorem Podyplomowego Studium Chórmistrzowskiego przy Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, a od roku 1996 kierownikiem tego Studium.
Współpracował ze Śląskim Związkiem Chórów i Orkiestr, pełniąc przez kilka lat funkcję dyrektora artystycznego. Był jurorem Ogólnopolskiego Turnieju Chórów Legnica Cantat oraz innych polskich i międzynarodowych konkursów chóralnych. Laureat Srebrnej Piszczałki (2002) – honorowej nagrody Prymasa Polski za wybitne osiągnięcia i wkład w rozwój muzyki sakralnej w Polsce.

Zaproszenia na koncert są w dyspozycji Uniwersytetu Śląskiego w Dziale Promocji.

11 grudnia 2016, niedziela godz. 19.00

Sala Koncertowa Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego ul. Zacisze 3. Katowice
Śpiewajcie Panu pieśń nową – pierwsze polskie wykonanie ostatniej kompozycji Józefa Świdra
Chór Filharmonii Śląskiej