PRAWYKONANIE SYMFONII PIĘCIORGA

Jarosław Chełmecki, Juraj Filas, Dominique Probst, Nina Šenk i Benjamin Schweitzer są twórcami Symfonii Mont Blanc, której polskie prawykonanie pod batutą Mirosława Jacka Błaszczyka dadzą w Katowicach filharmonicy śląscy, w piątek 24 października.
Inspirowana najwyższym szczytem Europy, symfonia powstała w ramach unijnego projektu ONE® – an Orchestra Network for Europe. Koordynatorem projektu jest zespół francuski z miasta Amiens – Orchestre de Picardie. Filharmonia Śląska dołączyła do niego w 2009 roku w roli współorganizatora. Wśród partnerów sa niemiecki zespół Jenaer Philharmonie z Jeny, Štatny Komorný Orchester z Žiliny na Słowacji, Simfonični Orkester RTV Slovinija z Lublany. ONE® jest jedynym, przyjętym do realizacji projektem unijnym z dziedziny muzyki poważnej. W 2011 roku rozszerzono współpracę o działania twórcze, kompozytorskie. Zorganizowano w Chamonix-Mont-Blanc we Francji spotkanie kompozytorów, reprezentujących pięć spośród orkiestr zrzeszonych w projekcie. Byli wśród nich: wywodzący się ze śląskiego środowiska, Jarosław Chełmecki, przedstawiciel Filharmonii Śląskiej, Juraj Filas ze Słowacji, reprezentujący zespół z Žiliny, Dominique Probst jako kompozytor z ramienia orkiestry z Amiens, Nina Šenk – Słowenka, reprezentantka RTV Slo Symhony Orchestra oraz przedstawiciel Niemiec, Benjamin Schweitzer (Jenaer Philharmonie). Każdy z kompozytorów podjął się skomponowania jednej części symfonii, objętej wspólną ideą i wspólnym tytułem Mont-Blanc. Każda z tych części w założeniu miała być ok. 7-minutowym poematem symfonicznym.
W drugiej części koncertu rozbrzmi muzyka inspirowana polskimi górami i przede wszystkim ich kulturą. Filharmoniczni symfonicy wraz z chórem i Łukaszem Załęskim w partii tenorowej przypomną Harnasie Karola Szymanowskiego.

24 października 2014, piątek godz. 19.00 T, S
Koncert w ramach projektu ONE ® – an Orchestra Network for Europe
Chór Filharmonii Śląskiej
Mirosław Jacek Błaszczyk – dyrygent