POZIOM PRYWATNY NIE TYLKO DLA KONESERÓW

Filharmonia Konesera serdecznie zaprasza w sobotę, 9 grudnia na koncert zespołu Poziom Prywatny, na program którego złożą się oryginalne piosenki, skomponowane do tekstów wybitnych poetów polskich, m.in.: Jerzego Lieberta, Józefa Czechowicza i Juliana Tuwima oraz intrygujących tekstów członków zespołu, którzy są jednocześnie autorami wszystkich kompozycji. To program uniwersalny pod względem potencjalnego odbiorcy, atrakcyjny zarówno dla pięciolatka, jak i stupięciolatka, z piosenkami od bajkowych, poprzez humorystyczne, po poważne, natury filozoficznej.
Źródłami inspiracji artystycznych tych piosenek była twórczości takich artystów, jak: Seweryn Krajewski, Jeremi Przybora & Jerzy Wasowski, Ewa Demarczyk, Elżbieta Adamiak, Ewa Bem, Krystyna Prońko, Zbigniew Wodecki oraz wielu wybitnych kompozytorów brazylijskich i amerykańskich.
Poziom Prywatny tworzą: triumfator Śląskiej Jesieni Gitarowej w Tychach (1986) Tomasz Spaliński (lider) – gitara klasyczna (hiszpańska), gitara elektryczna; Marcin Jajkiewicz – śpiew; Rafał Jarczewski – gitara klasyczna (hiszpańska), gitara elektryczna; Krzysztof Nowakowski – perkusja, instrumenty perkusyjne, cajon; Dariusz Ziółek – gitara basowa i Marcin Żupański – saksofon sopranowy, saksofon tenorowy, flet, klarnet basowy. To cenieni instrumentaliści z imponującym dorobkiem koncertowym oraz doświadczeniem estradowym. Ich wrażliwość, muzykalność, kreatywność oraz mistrzowskie opanowanie instrumentu gwarantują muzyczne wyrafinowanie oraz najwyższą jakość wykonania produkcji koncertowej.
Brzmienie zespołu jest oryginalne dzięki wyeksponowaniu szlachetnego, akustycznego dźwięku: gitar hiszpańskich i elektroakustycznych, saksofonów (sopranowego i tenorowego), klarnetu basowego, fletu, cajonu (ludowy instrument hiszpański), intrygujących brzmieniowo instrumentów perkusyjnych oraz delikatnie wzmocnionej gitary basowej. Warto podkreślić istotną rolę pierwiastka improwizacyjnego oraz wzajemnej inspiracji wykonawców. Znaczenie ma selektywność dźwiękowa, wybrzmienie, oddech, logika narracji, „muzyczna empatia”, „artystyczny szept”. Przy realizacji partii akompaniamentu przyjęto zasadę odrzucenia stosowania w sposób mechaniczny monotonnych, prostych matryc rytmiczno-harmonicznych, wszechobecnych
w promowanej prze środki masowego przekazu twórczości pop.
Poziom Prywatny zadebiutował podczas XXV Międzynarodowego Festiwalu Viva il canto w Cieszynie we wrześniu 2016 r. Entuzjastyczne przyjęcie zachęciło członków zespołu do archiwizacji materiału oraz upublicznienia nagrań w formie CD – Poziom Prywatny vol.1.

9 grudnia 2017, sobota g. 16.00 [Q]
Sala kameralna, Filharmonia Śląska