F.A.M.A JUBILATKA OD MALUCHA DO SENIORAPL |  EN

PORY ROKU

Na jedne z najbardziej zachwycających i pomysłowych rozwiązań muzycznych w całej twórczości Josepha Haydna w piątek 27 października zapraszają symfonicy i chórzyści Filharmonii Śląskiej, znakomity dyrygent Kai Bumann oraz sopran Joanna Fraszel, tenor Sylwester Smulczyński i bas Artur Janda. W programie tego koncertu – oratorium Pory roku Josepha Haydna.
To oratorium nie ma tradycyjnej formy, ustalonej przez Bacha i Händla. Swobodna budowa i luźne powiązania poszczególnych części czynią z nich raczej cykl czterech kantat. Dzieło nie zawiera też typowej dla oratorium opowiadanej akcji dramatycznej. Troje solistów: dzierżawca Szymon (bas), jego córka Hanna (sopran) i Łukasz (tenor) oraz wieśniacy i myśliwi (chór) opowiada o czterech porach roku.
Pomysł na to oratorium w 1798 roku podsunął Haydnowi baron Gottfried van Swieten, pragnący powtórzyć ogromny sukces Stworzenia świata. Pory roku miały jeszcze głębiej poruszyć masowego odbiorcę. Stąd i oparto je na kanwie powszechnie uwielbianego poematu pastoralnego The Seasons angielskiego poety Jamesa Thompsona. Niektóre partie libretta przysporzyły kompozytorowi sporo kłopotów, skoro biadał: „Pory roku dobiły mnie; nie powinienem był ich pisać. Całymi nieraz dniami musiałem męczyć się z jednym miejscem”. W cudownej lekkości i muzycznej celności tego trudu wszak nie widać. Pory roku okazały się wszakże ostatnim o takiej skali utworem sędziwego kompozytora.
Wyobrażenie rocznego cyklu zmian przyrody za pomocą scen z austriackiej wsi pełne jest niezwykłego ciepła oraz jednych z najbardziej zachwycających i pomysłowych rozwiązań muzycznych. Każdą z pór roku obrazuje kilka krajobrazów o zindywidualizowanym charakterze melodycznym i harmonicznym, poprzedzonych wyrazistym opisem w tonie poematu.
Po raz pierwszy wykonano Pory roku 24 kwietnia 1801 roku w wiedeńskim pałacu księcia Schwarzenberga. Recenzent pisał: „Nieme skupienie, podziw i głośny entuzjazm ogarniały na przemian słuchaczy. Niezwykłe działanie potężnych wizji i szczęśliwych pomysłów przeszło najśmielsze oczekiwania”. W ciągu kilku następnych dni oratorium wykonano jeszcze dwukrotnie. Po z górą dwóch wiekach zachwyty budzi i dziś.

 27 października 2017, piątek g. 19.00 [T] [S]
Sala koncertowa im. Karola Stryji, Filharmonia Śląska
Pory roku
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej
Chór Filharmonii Śląskiej
Kai Bumann – dyrygent
Joanna Fraszel – sopran
Sylwester Smulczyński – tenor
Artur Janda – bas
Jarosław Wolanin – przygotowanie chóru
Program:
Joseph Haydn – Oratorium Pory roku

Projekt "Rozbudowa Filharmonii Śląskiej w Katowicach" współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Priorytetu XI Kultura i Dziedzictwo Kulturowe, Działania 11.2 -Rozwój oraz poprawa stanu infrastruktury kultury o znaczeniu ponadregionalnym Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2007-2013.

NEWSLETTER

Chcesz być powiadamiany o nowościach ?
Zamów newsletter: