POLSKA MUZYKA KAMERALNA

Takie propozycje cieszą – symfonicy grają muzykę kameralną, istotnie pogłębiając swój muzyczny warsztat i – co jeszcze ważniejsze – wzbogacając filharmoniczna ofertę Słuchaczom. W środę 18 listopada o godz. 18 na kameralny koncert muzyki polskiej zaprasza klasyczny kwintet dęty Ad Libitum czyli połączeni wspólnym zainteresowaniem kameralistyką muzycy filharmonicznej orkiestry symfonicznej: Grażyna Jursza (flet), Tomasz Stencel (obój), Michał Urbańczyk (klarnet), Tadeusz Łukosz (fagot) i Waldemar Matera (waltornia).
Zespół zainicjował swoją działalność w 2012 roku, debiutując 320 metrów po ziemią w zabytkowej zabrzańskiej kopalni „Guido” w koncercie europejskiego projektu ONE® – An Orchestra Network for Europe. Dzięki takim atrybutom jak wyjątkowa pasja, doskonałe zrozumienie, dbałość o każdy szczegół czy szeroka paleta barw, muzycy trafiają do najbardziej wyrafinowanych smakoszy muzyki. Szeroki i zróżnicowany repertuar, jakim dysponuje Ad Libitum czyni z niego zespół nie tylko dla koneserów.
Filharmoniczny występ Ad Libitum daje znakomitą okazję przypomnienia polskiej muzyki kameralnej na instrumenty dęte. Kwintet dęty Grażyny Bacewicz powstał w 1932 roku, kiedy kompozytorka tworzyła pod wpływem muzyki ludowej Tatr. Jej klimat słyszymy w całym utworze, złożonym z czterech części: Allegro – Air-Andante – Allegretto – Vivo. W drugiej na tle akompaniamentu ilustrującego wiatr pojawiają się nawet sygnały pasterskie (w oryginale grane na trombicie). Za utwór ten Grażyna Bacewiczówna otrzymała w Paryżu w 1933 roku Nagrodę Kompozytorów.
Około 12-minutowe Miniatury liryczne na kwintet dęty zmarły w zeszłym roku Józef Świder skomponował w 1975 roku. Trzy lata później wydało je Polskie Wydawnictwo Muzyczne. Dzieło bywa utworem konkursowym, ale też w maju przyszłego roku Bałtycki Kwintet Dęty zagra je z okazji jubileuszu gdańskich filharmoników. Skomponowany w 2003 roku kwintet dęty U Karola w Atmie Benedykta Konowalskiego trzy lata później miał swą premierę światową w wersji orkiestrowej. Z okazji jubileuszu 30-lecia Muzeum Karola Szymanowskiego w zakopiańskiej Atmie w tej wersji utwór wykonała Tatrzańska Orkiestra Klimatyczna pod batuta Agnieszki Kreiner, autorki orkiestrowego opracowania utworu.
Twórczość Pierwszego katowiczanina-lwowiaka Wojciecha Kilara zaprezentuje w programie utwór z 1952 roku, jeszcze w typowym dla tego okresu twórczości kompozytora, stylu neoklasycznym. Składa się z czterech części (Sinfonia – Scherzo – Chorale variée – Rondo-Finale). Niektóre, oryginalne i dziwne melodie w tym utworze powstały w oparciu o skale, występujące w polskiej muzyce ludowej.

18 listopada 2015, środa godz. 18.00
Sala kameralna Filharmonii Śląskiej
Koncert kameralny: muzyka polska
Kwintet Ad Libitum w składzie:
Małgorzata Pstraś - Stencel  – flet
Tomasz Stencel – obój