POD DWIEMA BATUTAMI

W środę 3 czerwca o godz. 19 zapraszamy na fajny koncert, bo aż pod dwiema batutami dyplomantów dyrygentury katowickiej Akademii Muzycznej: Aleksandry Kruż z klasy Michała Klauzy i Mieczysława Smydy z klasy Szymona Bywalca.
Dyplomowe koncerty to stara filharmoniczna tradycja. Dzięki niej mamy szansę poznania talentów przyszłych gwiazd u progu ich karier. Są też okazją usłyszenia młodzieńczych interpretacji starych przebojów. Hity wybrano też do tego koncertu dyrygenckich dyplomantów ze Śląską Orkiestrą Kameralną. Wszak Eine kleine nachtmusik potrafią – nawet jeśli nie znają tytułu tej serenady – zanucić miliony ludzi na całym świecie. Niewymuszona elegancja tej muzyki, stanowiącej wzór zwięzłości, znakomicie brzmi zarówno w małej, jak i w wielkiej sali.
Serenada czeskiego symfonika jest „romantyczną” kontynuacją wcześniej w programie zaprezentowanych utworów Mozarta. Powstała w roku 1875, który w twórczości Antonína Dwořáka obfitował w liczne dzieła kameralne. Jego utwór nawiązuje wprost do klasycznego pierwowzoru mozartowskiej serenady, rozumianej jako muzyka lżejsza, pogodna, relaksująca. Emanuja z niej: melodyjność, atmosfera rozmarzenia, czasem zamyślenia
Gorąco polecamy.

Aleksandra Kruż
urodziła się 26 lutego 1993 roku w Zabrzu. Jest absolwentką Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Fryderyka Chopina w Będzinie w klasie fortepianu Lidii Zielińskiej Przybył oraz Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie fortepianu Bernadety Stańczyk. W 2012 roku rozpoczęła studia dyrygentury symfoniczno-operowej w klasie prof. Michała Klauzy na Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Jest również studentką trzeciego roku specjalności teoria muzyki.
W kwietniu 2015 roku uczestniczyła w prestiżowym kursie dyrygenckim w Yehudi Menuhin School w Anglii u wybitnego pedagoga i dyrygenta Colina Mettersa, a w maju brała także udział w warsztatach dyrygenckich z Orkiestrą Filharmonii Śląskiej w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach.

Mieczysław Smyda
ukończył studia na Wydziale Instrumentalnym Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie skrzypiec st. wykł. Ariadny Lwowicz – Pawłowskiej i studia podyplomowe na Wydziale Wokalno-Instrumentalnym Akademii Muzycznej w Katowicach - specjalność kameralistyka w klasie st. wykł. Marka Mosia. Obecnie kontynuuje naukę na Akademii Muzycznej w Katowicach na wydziale Kompozycji, Interpretacji, Edukacji i Jazzu o specjalności dyrygentura symfoniczno-operowa w klasie dr hab. Szymona Bywalca.Od ponad 20 lat związany jest zawodowo z Krynicką Orkiestrą Zdrojową. Obecnie jest pierwszym skrzypkiem i kierownikiem artystycznym tejże orkiestry - wykonującej rocznie ponad 200 koncertów.Równolegle z działalnością koncertową prowadzi klasę skrzypiec w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia w Nowym Sączu.

3 czerwca 2015, środa godz. 19.00 T, K
Dyrygencki koncert dyplomowy