PIOSENKI LAT 50. i 60.

Witold Lutosławski, jakiego nie podejrzewaliście, choć może i słyszeliście, bo pod pseudonimem Derwid komponował też piosenki. Na tę chyba najmniej znaną twórczość guru muzyki współczesnej zapraszamy w sobotę 20 stycznia. Śląską Orkiestrę Kameralną, z którą wystąpi Magda Navarrete, poprowadzi Piotr Steczek.
„Warszawski Lutosławski”powstał w stołecznym Teatrze Syrena jako spotkanie świata rozrywki i klasyki. Magda Navarrete i Piotr Steczek zafascynowani twórczością Witolda Lutosławskiego postanowili „otworzyć owe stare kufry i wyjąć z nich pożółkłe partytury”, dając nowe życie zapomnianym piosenkom Derwida. Piotr Steczek napisał fenomenalne opracowania na kwintet smyczkowy oraz orkiestrę, a Magda Navarrete zinterpretowała je dając swój „retro latynoski" swing.
Archiwa Polskiego Radia – wyobraźcie sobie długie korytarze i stojące w nich potężne kufry – nietknięte przez kilkadziesiąt lat. Lekko unosząc wieko można usłyszeć odgłosy potańcówek z „tamtych lat”, jakieś śmiechy i okrzyki, ale także fragmenty pięknych melodii, śpiewanych niegdyś przez Sławę Przybylską, Mieczysława Fogga czy Irenę Santor. Melodie napisane przez wielkiego polskiego kompozytora, które kiedyś były wielkimi przebojami. Towarzyszyły czasom, kiedy Polska rozkwitała po wszystkich wojennych doświadczeniach. Piosenki opowiadające o miłości, przyjaźni, zwykłym życiu i radościach z codziennych spraw, proste a jednak bardzo głębokie. Te niezwykłe melodie to geniusz Witolda Lutosławskiego, który pisał je w latach 50. i 60.
Piotr Steczek i Magda Navarette pragnęli żeby koncerty (jak i płyta!) zarówno swoją zawartością, jak i brzmieniem nawiązywały do stylistyki lat 50. i 60., kiedy to grały kilkuosobowe orkiestry: skrzypce, wiolonczele, altówki, do czasów, kiedy nie było tylu przerysowanych, „przeprodukowanych” aranżacji i melodii bez duszy.
Piotr Steczek, skrzypek Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy „Aukso”, aranżer, kompozytor, wybitny muzyk i multiinstrumentalista napisał opracowania starając się oddać autentyczny charakter liryki z jaką grano w owych czasach. Jego wyczucie i wiedza na temat muzyki pozwoliła mu stworzyć muzyczną oprawę projektu „Warszawski Lutosławski” na najwyższym poziomie. Wiernie śledząc linie melodyczne Derwida, tchnął nowe życie w te jakże piękne, choć trochę „zakurzone” piosenki. Magda Navarrete, dotychczas znana głównie z wykonań polskich standardów retro w języku hiszpańskim, tym razem mierzy się z klasyką polską w ojczystym języku. Dodając piosenkom osobisty charakter, stara się zachować styl śpiewania „sprzed lat”. Dużo w jej interpretacjach słodyczy, spontaniczności, luzu, ale też szlachetności. Uciekając od większości zbyt aktorskich wykonań polskich klasyków – Magda Navarrete nadała im niepowtarzalny charakter.

20 stycznia 2018, sobota g. 18.00
     [T]   [B]
Piosenki lat 50. i 60.
Śląska Orkiestra Kameralna