PENDERECKI, DWORZAK I SMYCZKI

Na swoją trzecią płytę nagraną i wydaną w wielce zasłużonej dla polskich artystów firmie Acte Préalable muzycy Kwintetu Śląskich Kameralistów wybrali dwa wybitne dzieła: Kwintet smyczkowy „Kartki z nienapisanego dziennika” Krzysztofa Pendereckiego oraz Kwintet smyczkowy nr 2 G-dur op. 77 Antonína Dvořáka.
Krzysztof Penderecki (ur. 1933) w historii światowej muzyki jest twórcą wyjątkowym. Wybitny kompozytor i dyrygent, a przy tym ambasador naszej ojczyzny w świecie . Ze względu na swój wielki dorobek artystyczny i jego znaczenie dla historii muzyki są wraz z Fryderykiem Chopinem najbardziej rozpoznawalnymi polskimi muzykami . W jego biografii można znaleźć wiele podobieństw z Antonínem Dvořákiem. Też lubi spędzać czas i tworzyć w swojej wiejskiej posiadłości w Lusławicach. Umiłował drzewa, które stanowią, obok muzyki, jego największą pasję. W młodości pasjonował się odkryciami, nowymi zdobyczami w muzyce, na scenę muzyczną wkroczył jako nieokiełznany awangardzista i nowator. W katalogu twórczym ma symfonie, opery, kantaty, oratoria, koncerty i sporo muzyki kameralnej. Na swoich koncertach bardzo chętnie sięga po partytury Dworzaka i wymienia go w gronie swoich ulubionych kompozytorów. Naturalną zatem rzeczą jest połączenie ich twórczości kameralnej na jednej płycie.
W Filharmonii Narodowej w Warszawie 21 listo¬pada 2008 r. podczas obchodów 75 urodzin i 55-lecia pracy twórczej Krzysztofa Pendereckiego Shanghai Quartet prawykonał III Kwartet smyczkowy „Kartki z nienapisanego dziennika”. Słuchając transmisji radiowej z tego wydarzenia byliśmy świadkami bardzo emocjonalnej reakcji kompozytora po publicznej prezentacji dzieła. Wszedł na scenę, opowiedział o bardzo osobistej historii powstania utworu, prosił muzyków o zabisowanie utworu. Kartki z nienapisanego dziennika są wspomnieniem lat dziecięcych i młodzieńczych spędzonych w domu rodzinnym.
Nagrany na niniejszej płycie Kwintet smyczkowy jest opracowaniem wspomnianego kwartetu na kwintet smyczkowy z kontrabasem. Genezą powstania rozszerzonej o partię kontrabasu wersji Kwartetu smyczkowego nr 3 był, jak wyraził się kompozytor, niedobór warstwy brzmieniowej w dolnych rejestrach. Tak powstały Sinfonietta nr 3 na smyczkową orkiestrę kameralną oraz Kwintet smyczkowy, będące „wzbogaconymi” wersjami Kwartetu.
Koncertowi promującego wydanie płyty Kwintetu towarzyszyć będzie wystawa fotogramów autorstwa Marka Bebłota, pt.: Krzysztof Penderecki i Jego miejsce na ziemi”, prezentująca Artystę w otoczeniu ukochanego ogrodu.
Serdecznie zapraszamy!

Płyta otrzymała patronat RMF Classic