PASJONUJĄCE WALENTYNKI

We wtorek 14 lutego serdecznie zapraszamy – nie tylko zakochanych – na Koncert walentynkowy Śląskiej Orkiestry Kameralnej i jej znakomitych gości – wirtuoza skrzypiec Krzysztofa Jakowicza i utalentowanego klarnecisty Andrzeja Wojciechowskiego. W programie – najpiękniejsze tanga w opracowaniach na skrzypce i Koncert klarnetowy Beniamina Baczewskiego, młodego kompozytora z Wybrzeża.
Napisał ten koncert właśnie dla Andrzeja Wojciechowskiego, który nagrał tę niezwykłą kompozycję na płytę wydawnictwa DUX z Orkiestrą Kameralną Akademii Muzycznej w Gdańsku pod mistrzowską batutą Łukasza Borowicza. Andrzej Wojciechowski jest absolwentem Akademii Muzycznej im. St. Moniuszki w Gdańsku w klasie prof. Bogdana Ocieszaka (dyplom z wyróżnieniem). Brał udział w licznych kursach mistrzowskich takich sław, jak: Andrew Marriner, Jean-Marc Fessard, Walter Vitek, Wojciech Mrozek, Brenno Ambrosini, Joseph Fuster, Nicolas Baldeyrou, Antonio Saiote, Alessando Travaglini.
W latach 2002-2003 studiował w klasie mistrzowskiej Joana Enrica Lluna pod egidą Conservatori Superior De Musica w Castello. Laureat wielu konkursów, jako solista i kameralista koncertował w Niemczech, Włoszech, Monaco, USA, Kanadzie, Hiszpanii, Danii, Holandii, Czechach, RPA i wielu miastach Polski. Jest pierwszym klarnecistą Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku. Stale współpracuje z Polską Filharmonią Kameralną Sopot.
Członek Polskiego Zespołu Basethornowego, Gdańskiego Trio Stroikowego oraz zespołu Zagan Acoustic. Wraz ze Sławomirem Wilkiem (fortepian) współtworzy formację Inspiro Duo.
Jest adiunktem w Akademii Muzycznej im. S. Moniuszki w Gdańsku oraz profesorem gościnnym Ning Xia University w In Chuan (Chiny). W 2014 roku dołączył do zaszczytnego grona „Muzyków Selmera”.
Warto dodać, że klarnecistą jest sam twórca granego przez Wojciechowskiego koncertu, Beniamin Baczewski. I to tak znakomitym, że jeden z dyrygentów miał powiedzieć, że szkoda Baczewskiego na kompozytora. Ale dzisiaj jest już bardziej kompozytorem, także muzyki rozrywkowej. Do niej zaprowadziła go gra na gitarze basowej. Na studiach z klarnetu zaczął grać też na saksofonach. Poznawanie kolejnych instrumentów to jego pasja. Niewykluczone, że w niej tkwi źródło kompozytorskich sukcesów Beniamina Baczewskiego, którego pierwszym, przełomowym sukcesem było wygranie konkursu w Bolonii, gdzie utwór Polaka uznano za najlepszy spośród ponad 180 kompozycji nadesłanych z całego świata.
Wśród młodych gości Śląskiej Orkiestry Kameralnej dostojnym mentorem, ciągle jednak pełnym młodzieńczej werwy, będzie Mistrz Krzysztof Jakowicz, który po ukończeniu Liceum Muzycznego we Wrocławiu, studiował w latach 1958-63 grę na skrzypcach u Tadeusza Wrońskiego w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Warszawie (dyplom z wyróżnieniem). W latach 1965-66 kontynuował studia na Indiana University w Bloomington w Stanach Zjednoczonych pod kierunkiem Josefa Gingolda i Janosa Starkera. Jeszcze podczas studiów odniósł swe pierwsze sukcesy artystyczne: I miejsce w Konkursie im. Eugène Ysaÿe'a w Warszawie (1959) oraz III miejsce na Konkursie Muzycznym podczas Światowego Festiwalu Młodzieży w Wiedniu. Jest laureatem trzeciej i nagrody specjalnej Henryka Szerynga IV Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. H. Wieniawskiego w Poznaniu (1962) oraz nagrody specjalnej Konkursu im. George Enescu w Bukareszcie (1970).
Prowadząc bardzo aktywne życie koncertowe, występował w Europie, USA, Kanadzie, Australii, Nowej Zelandii, Japonii i Izraelu, jako solista i z orkiestrami: English Chamber Orchestra, Filharmonia Izraelska, BBC Scottish Symphony Orchestra, Orkiestra Filharmoniczna z Oslo, Orquesta Nacional de España, Orquesta Ciutat de Barcelona, Wiener Symphoniker, ORTF z Wiednia, Bamberger Symphoniker, Berliner Sinfonie Orchester, Westdeutsche Rundfunk z Kolonii, Accademia di Santa Cecilia w Rzymie, Orchestre de Bordeaux-Aquitaine, Sinfonia Varsovia, Orkiestra Filharmonii Narodowej, Wielka Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, pod batutą takich dyrygentów, jak m.in. Jiří Bělohlávek, Riccardo Chailly, Leopold Hager, Pinchas Steinberg, Michael Tabachnik, Jacek Kaspszyk, Kazimierz Kord, Jerzy Maksymiuk, Krzysztof Penderecki, Jerzy Semkow, Antoni Wit, Marek Pijarowski. Wielokrotnie zapraszany był do udziału w renomowanych festiwalach, jak: „Warszawska Jesień”, Festiwal Dwóch Światów w Spoleto, Berliner Festspiele, Festival de Paris, Festival Vlaanderen, Wiener Festwochen oraz w festiwalach w Edynburgu, Londynie i Bregenz. W 1995 z okazji 50-lecia ONZ wystąpił na uroczystym koncercie w Paryżu, podczas którego wraz z Orchestre National de France pod dyrekcją Jerzego Semkowa wykonał I Koncert skrzypcowy K. Szymanowskiego.
Zajmuje się także kameralistyką. Grał z takimi artystami, jak Krzysztof Jabłoński, Stefan Kamasa, Tsuyoshi Tsutsumi, Tomasz Strahl, Waldemar Malicki, Krystyna Borucińska, Konstanty Andrzej Kulka, Vadim Brodski, Jakub Jakowicz. W latach 1966-68 współpracował z Warszawskim Kwintetem Fortepianowym.
Jest pierwszym w Polsce skrzypkiem, który nagrał dla Polskiego Radia wszystkie sonaty i partity Johanna Sebastiana Bacha. Dokonał także wielu nagrań telewizyjnych oraz płytowych dla polskich (DUX, Polskie Nagrania) i zagranicznych (EMI, Angel, Le Chant du Monde i Riikskonsert) firm płytowych.
Od 1966 prowadzi klasę skrzypiec w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Jest również gościnnym profesorem na SOAI University w Osace w Japonii. Wykładał na międzynarodowych kursach mistrzowskich we Francji, w Austrii (Salzburg) i Japonii (Tokio, Osaka). Zasiada w jury prestiżowych konkursów skrzypcowych (im. Niccolò Paganiniego w Genui, im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu, im. Carla Nielsena w Odense, im. Tadeusza Wrońskiego w Warszawie, im. Yehudi Menuhina w Folkestone).

14 lutego 2017, wtorek godz. 18.00 [T]
Koncert walentynkowy
Śląska Orkiestra Kameralna
Robert Kabara – dyrygent