OSTATNIE DNI Z WYJĄTKOWĄ WYSTAWĄ...

16 lat temu, 31 stycznia 1998 roku zmarł prof. Karol Stryja, od 1951 roku związany z Filharmonią Śląską aż do emerytury (1990), przez 37 lat dyrektor i twórca jej marki. 2 lutego 2015 roku mija setna rocznica urodzin Profesora. Z tej okazji wraz z tradycyjnym już koncertem Karol Stryja in Memoriam, przygotowaliśmy na parterze sali koncertowej wystawę W 100. Rocznicę urodzin Mistrza. Koncertem 30 stycznia Mirosław Jacek Błaszczyk nawiązał do idei swego nauczyciela i wychowawcy prezentowania słuchaczom największych muzycznych dokonań klasyki światowej i polskiej oraz dzieł naszych czasów. W tym roku to dzieła Hectora Berlioza, Karola Szymanowskiego i Piotra Mossa.
Wystawa poprzez fotografie przedstawia osobę i działalność Karola Stryji w służbie muzyki – dziełom i ich twórcom, a przede wszystkim słuchaczom. Poza planszami z bardziej i mniej znanymi fotografiami Profesora i przywołującymi niektóre z prasowych doniesień i relacji, prezentujemy na wystawie osobiste pamiątki po Mistrzu – partytury z jego notatkami i uwagami, Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski – drugie po Orderze Orła Białego najwyższe polskie państwowe odznaczenie cywilne, jakim odznaczony został w 1995 roku. Przypominamy też niektóre z nagrań Profesora i duński „epizod”, gdy przez 16 lat (1968-84) jednocześnie z Filharmonią Śląską prowadził Odense Symfoniorkester, z którą koncertował w tak prestiżowych miejscach jak amsterdamski Concertgebouw.
Wystawa potrwa do 25 lutego.