F.A.M.A JUBILATKA OD MALUCHA DO SENIORAPL |  EN

ORKIESTRA SYMFONICZNA GOŚCINNIE W BIELSKU

 Zamykamy festiwal w Bielsku-Białej

W sobotę 11 października w siedzibie koncertuje Śląska Orkiestra Kameralna, a w Bielsku-Białej Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej pod batutą Mirosława Jacka Błaszczyka wraz z barytonem Arturem Rudzińskim i przygotowanym przez Jarosława Wolanina Chórem FŚl zamykają XIX Festiwal Kompozytorów Polskich im. Henryka Mikołaja Góreckiego.
Tegoroczny festiwal dobrze wyakcentował 200-lecie urodzin Oskara Kolberga, kompozytora i najwybitniejszego polskiego etnografa-muzykologa i stulecie urodzin Sir Andrzeja Panufnika, kompozytora dużo lepiej znanego w świecie, niż w Polsce. Filharmonicy do programu włączyli śląskie tropy w jakimś sensie poszukiwaniom Oskara Kolberga odpowiadające, do utworów dwóch największych kompozytorów ze Śląska – Henryka Mikołaja Góreckiego i Wojciecha Kilara – dołączając światowe prawykonanie Glorii Mikołaja Góreckiego, syna patrona Filharmonii Śląskiej i bielskiego festiwalu. Tak się złożyło, że tego samego dnia na Śląskiej Jesieni Gitarowej w Tychach po raz pierwszy wykonany zostanie też inny utwór Mikołaja Góreckiego, skomponowany na zamówienie prof. Aliny Gruszki koncert gitarowy.
Dużo i dobrze dzieje się w muzyce. Polecamy ją Państwa uwadze.

 


11 października 2014, sobota godz. 18
Kościół p.w. św. Andrzeja Boboli, ul. św. Andrzeja Boboli 41, Bielsko-Biała
XIX Festiwal Kompozytorów Polskich im. Henryka Mikołaja Góreckiego
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej
Chór Filharmonii Śląskiej
Mirosław Jacek Błaszczyk – dyrygent
Artur Ruciński – baryton
Jarosław Wolanin – przygotowanie chóru
Program:
Henryk Mikołaj Górecki – Canticum graduum op. 27
Wojciech Kilar – Siwa mgła na baryton i orkiestrę
Henryk Mikołaj Górecki – Dwie pieśni sakralne na baryton i orkiestrę op. 30a (1971) do tekstów M. Skwarnickiego
Henryk Mikołaj Górecki – Kyrie na chór mieszany i orkiestrę symfoniczną
Mikołaj Górecki – Gloria – prawykonanie

 

Projekt "Rozbudowa Filharmonii Śląskiej w Katowicach" współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Priorytetu XI Kultura i Dziedzictwo Kulturowe, Działania 11.2 -Rozwój oraz poprawa stanu infrastruktury kultury o znaczeniu ponadregionalnym Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2007-2013.

NEWSLETTER

Chcesz być powiadamiany o nowościach ?
Zamów newsletter: