ORGANY & HARFA

Delikatność harfy i potęgę organów w jednym koncercie proponujemy podczas niedzielnego – 17 kwietnia o godz. 17 – Filharmonicznego wieczoru organowego. Przewodnikiem po interesująco zestawionym programie będzie Roman Jochymczyk. Partnerami w tym niecodziennym muzykowaniu będą znakomita harfistka Filharmonii Śląskiej Agnieszka Kaczmarek-Bialic oraz ceniony organista, dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Dni Muzyki Organowej w Gliwicach, Wojciech Różak.
Urodzony w Zabrzu, dorastał Wojciech Różak w Gliwicach. Zamiłowanie do muzyki wyniósł z rodzinnego domu, stawiając pierwsze muzyczne kroki pod okiem ojca – organisty gliwickiej katedry. Naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku czterech lat. Ukończył z wyróżnieniem Państwową Szkołę Muzyczną II stopnia w Gliwicach w klasie fortepianu Krystyny Moszyńskiej i w tym samym 1988 roku rozpoczął studia w Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach, w klasie organów prof. Juliana Gembalskiego, oraz na wydziale Kompozycji, Dyrygentury i Teorii Muzyki. Uczestniczył w licznych kursach interpretacji takich profesorów, jak: Guy Bovet, Ulrik Spang-Hanssen, Lionel Rogg, Nicholas Danby oraz w kursie mistrzowskim prof. Herberta Tachezi’ego. W 1993 roku ukończył studia na obu kierunkach (organy-dyplom z wyróżnieniem). W 2001 roku uzyskał dyplom Musikakademie der Stadt Basel - Schola Cantorum Basiliensis, gdzie w latach 1995-2001 odbywał studia podyplomowe w klasie organów i klawesynu prof. Jean-Claude Zehnder’a, a także w zakresie chorału gregoriańskiego, dawnych praktyk wykonawczych, oraz realizacji basso continuo (klasa Gottfrieda Bacha).
Jest laureatem międzynarodowych konkursów organowych im. J. P. Sweelincka w Gdańsku w 1992 oraz Muzyki Dawnej w 1994 w Brugge (Belgia), a także dwukrotnym laureatem dorocznej nagrody Prezydenta Miasta Gliwice (1994 i 2009) za działalność artystyczną i za wkład w rozwój kultury w mieście.
Obecnie pełni obowiązki organisty kościoła pielgrzymkowego Matki Bożej z Lourdes w Zurychu. Regularnie występuje z koncertami we wszystkich ważniejszych ośrodkach muzyki organowej w kraju i za granicą (Włochy, Austria, Finlandia, Szwajcaria, Niemcy, USA) zarówno jako solista jak i kameralista. Współpracuje z wieloma zespołami muzyki dawnej. Ma na swoim koncie nagrania dla Polskiego Radia i Telewizji Polskiej. Od 27 lat jest dyrektorem naczelnym i artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Dni Muzyki Organowej w Gliwicach. Za dotychczasową działalność artystyczną otrzymał brązowy medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” oraz Srebrny Krzyż Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej.
Agnieszka Kaczmarek-Bialic jest absolwentką Akademii Muzycznej w Krakowie, w klasie harfy B. Lutak-Modrinić (dyplom z odznaczeniem) oraz Hochschule fuer Musik we Freiburgu (Niemcy), gdzie studiowała pod kierunkiem Ursuli Holliger. Brała udział w wielu międzynarodowych kursach interpretacji muzyki harfowej, prowadzonych m.in. przez: C.Michael, U.Holliger, S.McDonald oraz E.Szmyt. Była stypendystką fundacji Helene-Rosenberg-Stifftung (Freiburg) oraz Alfred-Toepfer-Stifftung (Hamburg).
Uczestniczyła w wielu międzynarodowych festiwalach muzycznych m.in. w Bratysławie (Melos Etos), Warszawie (Warszawska Jesień), Krakowie (Forum Młodych Kompozytorów, Niemiecko-Polskie Sympozjum Harfowe), Wrocławiu (Musica Polonica Nova), Bytomiu (Festiwal Muzyki Nowej), Katowicach (Międzynarodowy Festiwal Harfowy), Łańcucie (Muzyczny Festiwal w Łańcucie). Występowała jako solistka z Kammerorchester Freiburg, Kammerorchester Bad-Krozingen, Johannis Kantorei Frankfurt, Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej, Filharmonią Śląską, Śląską Orkiestrą Kameralną. Dokonała wielu prawykonań utworów kameralnych i solowych, m.in. takich kompozytorów jak: J. Pertti, S. Montaque, A. Szymko, A. Szorenkov, W. Widłak, A. Konarski, Sz. Tesarowicz, M Kirkoff, J. Szymala.

17 kwietnia 2016, niedziela godz. 17.00 T / O
Filharmoniczne wieczory organowe
Wojciech Różak – organy
Agnieszka Kaczmarek-Bialic – harfa