ORGANOWY WIECZÓR
Z JÓZEFEM SERAFINEM

W niedzielę 22 marca z Władysławem Szymańskim, twórcą cyklu Filharmoniczne wieczory organowe zapraszamy, na muzyczne spotkanie z Józefem Serafinem – jednym z największych naszych wirtuozów organów, oraz Chórem Filharmonii Śląskiej pod dyrekcją Jarosława Wolanina.
Józef Serafin jest kierownikiem Katedry Organów, profesorem zwyczajnym Akademii Muzycznej w Krakowie, a także Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Był również wykładowcą uniwersytetów w Japonii, Kanadzie i Stanach Zjednoczonych. W 1996 prowadził klasę mistrzowską w Seulu (Korea Płd.). Brał udział w pracach jury międzynarodowych konkursów organowych w Norymberdze, Pradze, Manchesterze, Beauvais i Gdańsku.
Urodzony w roku 1944 w Krakowie, odbył studia w zakresie gry na organach u profesorów: Bronisława Rutkowskiego, Jana Jargonia (1968 – dyplom z odznaczeniem, PWSM w Krakowie), F. Peetersa i Antona Heilera (1972 – dyplom z odznaczeniem, Hochschule für Musik und Darstellende Kunst w Wiedniu).
Jest laureatem pierwszych nagród m.in. Ogólnopolskiego Konkursu Muzyki Dawnej w Łodzi (1964), Ogólnopolskiego Konkursu Organowego w Warszawie (1967) i w Międzynarodowego Konkursu Organowego w Norymberdze (1972). Koncertował w nieomal wszystkich krajach Europy oraz USA, Kanadzie i Japonii. Dokonał licznych nagrań radiowych i telewizyjnych w kraju oraz za granicą, a także płytowych dla takich firm, jak Polskie Nagrania, Veriton, EMI-Electrola, Motette, Aulos, DUX.
Artystycznie kieruje międzynarodowymi festiwalami muzyki organowej i kameralnej w Kamieniu Pomorskim, Leżajsku i Olkuszu oraz międzynarodowym festiwalem młodych organistów Juniores Priores w Sejnach.
W różnorodnym programie Józefa Serafina spotkamy się dziełami kompozytorów mniej i bardziej znanych, w twórczości których do znaczących zalicza się dzieła religijne i organowe.

22 marca 2015, niedziela godz. 17.00 T, O
Filharmoniczne wieczory organowe
Józef Serafin – organy
Chór Filharmonii Śląskiej