F.A.M.A JUBILATKA OD MALUCHA DO SENIORAPL |  EN

ORGANOWY WIECZÓR
Z JÓZEFEM SERAFINEM

W niedzielę 22 marca z Władysławem Szymańskim, twórcą cyklu Filharmoniczne wieczory organowe zapraszamy, na muzyczne spotkanie z Józefem Serafinem – jednym z największych naszych wirtuozów organów, oraz Chórem Filharmonii Śląskiej pod dyrekcją Jarosława Wolanina.
Józef Serafin jest kierownikiem Katedry Organów, profesorem zwyczajnym Akademii Muzycznej w Krakowie, a także Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Był również wykładowcą uniwersytetów w Japonii, Kanadzie i Stanach Zjednoczonych. W 1996 prowadził klasę mistrzowską w Seulu (Korea Płd.). Brał udział w pracach jury międzynarodowych konkursów organowych w Norymberdze, Pradze, Manchesterze, Beauvais i Gdańsku.
Urodzony w roku 1944 w Krakowie, odbył studia w zakresie gry na organach u profesorów: Bronisława Rutkowskiego, Jana Jargonia (1968 – dyplom z odznaczeniem, PWSM w Krakowie), F. Peetersa i Antona Heilera (1972 – dyplom z odznaczeniem, Hochschule für Musik und Darstellende Kunst w Wiedniu).
Jest laureatem pierwszych nagród m.in. Ogólnopolskiego Konkursu Muzyki Dawnej w Łodzi (1964), Ogólnopolskiego Konkursu Organowego w Warszawie (1967) i w Międzynarodowego Konkursu Organowego w Norymberdze (1972). Koncertował w nieomal wszystkich krajach Europy oraz USA, Kanadzie i Japonii. Dokonał licznych nagrań radiowych i telewizyjnych w kraju oraz za granicą, a także płytowych dla takich firm, jak Polskie Nagrania, Veriton, EMI-Electrola, Motette, Aulos, DUX.
Artystycznie kieruje międzynarodowymi festiwalami muzyki organowej i kameralnej w Kamieniu Pomorskim, Leżajsku i Olkuszu oraz międzynarodowym festiwalem młodych organistów Juniores Priores w Sejnach.
W różnorodnym programie Józefa Serafina spotkamy się dziełami kompozytorów mniej i bardziej znanych, w twórczości których do znaczących zalicza się dzieła religijne i organowe.

 

22 marca 2015, niedziela godz. 17.00 T, O
Sala koncertowa im. Karola Stryji, Filharmonia Śląska
Filharmoniczne wieczory organowe
Józef Serafin – organy
Chór Filharmonii Śląskiej
Jarosław Wolanin – dyrygent
Władysław Szymański – słowo
Program:
Jan Sebastian Bach – Preludium i fuga Es-dur BWV 552
Samuel Scheidt – Da Jesus an dem Kreuze stund (2 wersety)
Josef Rheinberger – Kyrie z Mszy Es-dur op. 109
Felix Mendelssohn – Richte mich Gott op. 78 nr 2
Anton Bruckner – Vexilla regis WAB 51
Max Reger – Agnus Dei op. 138 nr 6
Josef Rheinberger – Abendlied op.69 nr 3
przerwa
Anton Heiller – Ecce lignum crucis
Cezar Franck – Chorał nr 2 h-moll
Franciszek Liszt – Orfeusz (autorska adaptacja poematu symfonicznego na organy)
– Consolation Des-dur, Consolation E-dur
– Dante ( Wstęp, Fuga, Magnificat)
 

Projekt "Rozbudowa Filharmonii Śląskiej w Katowicach" współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Priorytetu XI Kultura i Dziedzictwo Kulturowe, Działania 11.2 -Rozwój oraz poprawa stanu infrastruktury kultury o znaczeniu ponadregionalnym Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2007-2013.

NEWSLETTER

Chcesz być powiadamiany o nowościach ?
Zamów newsletter: