ORGANOWY RECITAL WŁADYSŁAWA SZYMAŃSKIEGO

W kolejnym z Filharmonicznych wieczorów organowych zapraszamy w niedzielę 26 października na recital autora koncepcji programowej tego cyklu oraz członka Rady Programowej FŚl, prof. Władysława Szymańskiego.
Znakomity organista i kompozytor muzykologię studiował w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim (1975-78), a Akademię Muzyczną w Katowicach ukończył (1983) w klasie organów prof. Juliana Gembalskiego oraz na Wydziale Teorii Muzyki. Tu ukończył też Podyplomowe Studium dla kapelmistrzów orkiestr dętych. Doskonalił warsztat na mistrzowskich kursach gry organowej prof. F. Peetersa w Belgii i prof. L. Rooga w Austrii.
Organista bazyliki (od 1979) św. Wojciecha w Mikołowie, jest członkiem Archidiecezjalnej Komisji Muzyki Sakralnej w Katowicach. Jako koncertujący organista występował poza Polską w Austrii, Czechach, Belgii, Danii, Finlandii, Hiszpanii, Holandii, Niemczach, Norwegii, Słowacji, Szwajcarii, Szwecji, Włoszech. Nagrywał dla radia i telewizji. Nagrał trzy płyty CD, grając na zabytkowych, XIX-wiecznych organach bazyliki św. Wojciecha w Mikołowie. W 2003 roku wygłosił wykład w Hochschule für Musik w Düsseldorfie na temat organów i muzyki organowej na Górnym Śląsku.
Władysław Szymański jest także kompozytorem, autorem utworów organowych, kameralnych, wokalno-instrumentalnych, dwukrotnie wyróżnionym w konkursach kompozytorskich: za Toccatę na dwa fortepiany (1983) i Hymn na organy (1985). Jego kompozycje wykonywane były w znaczących ośrodkach muzycznych: Berlinie, Warszawie, Genevie, Turynie, Londynie, Helsinkach, Lahti, Sztokholmie, Pradze, Valencji, Wiedniu.
Jeden z inicjatorów i dyrektor artystyczny odbywających się od 1991 roku, Mikołowskich Dni Muzyki, jest też jurorem w konkursach organowych i kompozytorskich.
Od 1985 roku wykłada w katowickiej Akademii Muzycznej. W 2001 roku w Instytucie Muzykologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego obronił z wyróżnieniem pracę doktorską o konstrukcji zabytkowych organów Górnego Śląska. W październiku 2009 roku otrzymał stopień doktora habilitowanego. Jest autorem wielu publikacji na temat organów i muzyki organowej. Wielokrotnie wygłaszał odczyty i wykłady na renomowanych konferencjach muzykologicznych. Jest profesorem nadzwyczajnym i od 2008 r. dziekanem Wydziału Wokalno-Instrumentalnego Akademii Muzycznej w Katowicach. Odznaczony brązowym medalem Zasłużonemu Kulturze Gloria Artis.

26 października 2014, niedziela godz. 17 T, O
Filharmoniczne wieczory organowe
Recital Władysława Szymańskiego
Ernst Köhler (1799-1847) – Thema mit Variationen