F.A.M.A JUBILATKA OD MALUCHA DO SENIORAPL |  EN

ORGANOWE KOLĘDOWANIE

Zapraszamy na nie w niedzielę 28 grudnia. Opracowane przez Henryka Jana Botora najpiękniejsze polskie kolędy i jedna jego własną zaśpiewa Chór Filharmonii Śląskiej pod dyrekcją Jarosława Wolanina. Autor opracowań, kompozytor i znakomity organista będzie improwizował na kolędowe tematy na naszej dumie – nowym instrumencie.

Henryk Jan Botor rodził się w 1960 r. w Tychach. Naukę gry na fortepianie pobierał najpierw prywatnie pod kierunkiem Ewy Szymiczek-Tuszyńskiej, później w szkołach muzycznych w Tychach i Bielsku-Białej pod kierunkiem Barbary Bock, Aleksandry Dębnickiej oraz Marii Świerczek-Niedziela. Ukończył Akademię Muzyczną w Krakowie, uzyskując dyplomy: wychowania muzycznego (1984), kompozycji w klasie prof. Marka Stachowskiego (1989) oraz organów (z wyróżnieniem) w klasie prof. Mirosławy Semeniuk-Podrazy (1989). Improwizacji uczył się u Jana Jongepiera w Holandii oraz pod kierunkiem Hansa Haselbocka i Andersa Bondemana w Letniej Akademii Organowej w Haarlemie (1988).
Jest laureatem I nagród konkursów kompozytorskich Vox Basilicae Calisiensis w Kaliszu (1997) za Litanię do Świętego Józefa na chór a capella i Mikołowie (2002) za Koncert na organy, orkiestrę smyczkową, dwie trąbki i perkusję. Zdobył też III nagrodę Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego Muzyka Ogrodowa w Krakowie (2004). Jest laureatem Nagrody prezydenta Tychów w dziedzinie kultury (2014). Organizuje Koncerty Magdaleńskie, w ramach których zaprasza do Tychów wirtuozów muzyki organowej z Polski i zagranicy, jest kierownikiem artystycznym jednego z największych na Śląsku festiwali kolędowych – Tyskich Wieczorów Kolędowych.
Komponuje utwory symfoniczne, kameralne, fortepianowe, organowe, chóralne oraz pieśni. Dokonał też transkrypcji na organy utworów innych kompozytorów, oraz wielu opracowań kolęd i pieśni liturgicznych, wykonanych w Rzymie przez Narodową Orkiestrę Symfoniczną Polskiego Radia z Katowic i Chór Polskiego Radia z Krakowa z okazji urodzin i 25-lecia pontyfikatu papieża Jana Pawła II. Skomponował muzykę liturgiczną oraz opracowywał pieśni na chór i orkiestrę symfoniczną na ingres kardynała Stanisława Dziwisza i wizytę Benedykta XVI w Polsce (2006).
Szczególnym zainteresowaniem darzy orkiestrę symfoniczną z jej niewykorzystaną jeszcze kolorystyką przy konwencjonalnym użyciu instrumentów. Komponuje dla filmu. (dokumenty Jerzego Ridana Imię moje Kinga i Pielgrzymi.
W Akademii Muzycznej w Krakowie uczy improwizacji fortepianowej i organowej.
Koncertował w Polsce, Holandii, Niemczech i Meksyku, wykonując również własne kompozycje, daje też recitale samych improwizacji na zadane tematy. Brał udział w nagraniach płytowych swoich kompozycji i improwizacji. Nagrał (1997) płytę CD, na której uwiecznił brzmienie tyskich organów.


28 grudnia 2014, niedziela godz. 17.00 T,O
Sala koncertowa im. Karola Stryji, Filharmonia Śląska
Filharmoniczne wieczory organowe
Henryk Jan Botor – organy
Chór Filharmonii Śląskiej
Jarosław Wolanin – dyrygent
W programie: kolędy w opracowaniu Henryka Jana Botora oraz improwizacje organowe:
1. Pospieszcie pastuszki
2. Gdy śliczna Panna
3. Mizerna cicha
4. Dzisiaj w Betlejem
5. Do szopy hej pasterze
6. W żłobie leży
7. O Józefie
przerwa
8. Przybieżeli do Betlejem pasterze
9. Ach ubogi żłobie
10. O Gwiazdo Betlejemska
11. Anioł pasterzom mówił
12. Popatrzcie na gwiazdę (sł. i muz. H.J. Botor)
13. Gdy się Chrystus rodzi
14. Cicha noc
 

Projekt "Rozbudowa Filharmonii Śląskiej w Katowicach" współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Priorytetu XI Kultura i Dziedzictwo Kulturowe, Działania 11.2 -Rozwój oraz poprawa stanu infrastruktury kultury o znaczeniu ponadregionalnym Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2007-2013.

NEWSLETTER

Chcesz być powiadamiany o nowościach ?
Zamów newsletter: