OBRAZKI Z WYSTAWY I DWA KONCERTY KONTRABASOWE

Przebój Modesta Musorgskiego, koncerty kontrabasowe Giovanniego Bottesiniego i Carla Dittersa von Dittersdorfa oraz tegoż symfonię proponują słuchaczom filharmoniczni symfonicy w sobotnim koncercie 3 czerwca o godz. 18. Zaleca się ten koncert ciekawym, niecodziennym  programem, do którego zaproszono obiecujących artystów.
Solistą będzie Jacek Mirucki, od 14 lat związany z Orkiestrą Narodową Singapuru, wykładowca w Nanyang Academy of Fine Arts, londyńskiego The Royal College of Music oraz Raffless Music College and National Institution of Education w Singapurze, prowadzący klasy mistrzowskie w Azji i Europie. Jest absolwentem klasy kontrabasu prof. W. Kurzawy Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy (1990). Był też jedynym studentem prof. Ludwiga Streichera w klasie o profilu kontrabasista koncertujący Hochschule fur Musik und darstellende Kunst w Wiedniu.  Wiele koncertuje w kraju za granicą, m.in. corocznie w berlińskiej Schauspielhaus. Jako solista i kameralista uczestniczył w międzynarodowych festiwalach muzycznych w Polsce i Niemczech. Jest laureatem Festiwalu Muzyki Rosyjskiej w Gdańsku (1985) oraz Międzynarodowego Konkursu Kontrabasowego im. F. Gregory’ego w Kromierzyżu (Czechy, 1992). Posiada unikatową kolekcję kontrabasów z instrumentami Giacoma Zanoli’ego (1751), Valentina de Zorzi (1880) oraz – o wyjątkowym brzmieniu –  nieznanego, XVIII-wiecznego lutnika włoskiego.
Na dyrygenckim podium stanie Miłosz Kula – dyrygent, muzykolog, klarnecista, który równolegle ze studiami we wrocławskiej Akademii Muzycznej ukończył na Uniwersytecie Wrocławskim. Asystent wrocławskiej AM, obecnie jest doktorantem na kierunku dyrygentura w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach (promotor: prof. Mirosław Jacek Błaszczyk) oraz w zakresie muzykologii na Uniwersytecie Wrocławskim (opiekun: prof. Remigiusz Pośpiech). W roli dyrygenta zadebiutował podczas festiwalu Eurochestries w Almerii (Hiszpania, 2010). Prowadził koncerty na festiwalach Clarimania we Wrocławiu i Brand New Music Festival w Katowicach. Występował z orkiestrami Filharmonii w Lublinie, Zielonej Górze, Kielcach, Toruńską Orkiestrą Symfoniczną i Sound Factory Orchestra. W latach 2014-2015 współpracował z Gliwickim Teatrem Muzycznym. Uczestniczył w kursach mistrzowskich m.in. Rafała J. Delekty, Lawrence’a Gwozdza, Florent Héau, Jacka Kaspszyka oraz Tadeusza Strugały. Naukowo koncentruje się obecnie na twórczości instrumentalnej Carla Dittersa von Dittersdorfa oraz na polskiej muzyce instrumentalnej I połowy XIX wieku. Nasz koncert zyskał zatem wykonawców najbardziej kompetentnych.
Austriacki skrzypek i kompozytor, Carl Ditters (von Dittersdorf – od uzyskania tytułu szlacheckiego w 1773 roku) był jednym z głównych przedstawicieli szkoły wiedeńskiej i jednym z najważniejszych twórców singspielu. W twórczości instrumentalnej na pierwszy plan wysuwają się jego symfonie, a w jego koncertach zaobserwować można przejście od stylu barokowego do klasycznego. Włoski dyrygent (teatrów operowych w Hawanie, gdzie wystawił swoja operę Krzysztof Kolumb,Paryżu, Palermo i Londynie) i kompozytor Giovanni Bottesini najpowszechniej chyba znany jest jako dyrygent kairskiego prawykonania Aidy G. Verdiego. Był też wybitnym kontrabasistą, którego grę cechowała duża dyscyplina, czystość intonacyjna i bogactwo brzmienia. Z jego dorobku do programu koncertu wybrano zatem koncert kontrabasowy. Zaś w finale usłyszymy Obrazki z wystawy Modesta Musorgskiego, najbardziej udanie zorkiestrowane przez Maurice’a Ravela. W oryginale utwór powstał na fortepian. Musorgski znał zaledwie 39-letniego Wiktora Hartmanna krótko, ale po zwiedzeniu pośmiertnej wystawy obrazy tego malarza zainspirowały go do skomponowania 10 fortepianowych miniatur. W kilku momentach rozdziela je Promenada, sugerująca przechodzenie kompozytora do kolejnych obrazów.

3 czerwca 2017, sobota godz. 18.00
Modest Musorgski: Obrazki z wystawy
Miłosz Kula – dyrygent
Jacek Mirucki – kontrabas